Rozmowy

i

Autor: AP Rozmowy pokojowe między Rosją i Ukrainą zostaną wznowione 1 kwietnia w nietypowej formule

Kiedy koniec wojny na Ukrainie? Zaskakujący komunikat! Specjalne połączenie

2022-03-31 13:05

Wojna na Ukrainie trwa 36. dobę. We wtorek, 30 marca rozpoczęła się kolejna tura rozmów o pokoju pomiędzy Rosją i Ukrainą. Rozmowy odbywały się w Stambule, ich druga tura była dzień później, również w tureckiej stolicy. Pojawiła się szansa na zawieszenie broni, ale pod pewnymi warunkami. Rozmowy będą kontynuowane w piątek, 1 kwietnia. Jednak ich formuła może być zaskoczeniem.

Kiedy koniec wojny na Ukrainie? W piątek kolejna tura rozmów pokojowych

Dawyd Arakhamija, szef delegacji Ukrainy prowadzącej rokowania z Rosją, poinformował w środę, 31 marca, w nocy, po zakończeniu ostatniej rundy negocjacji pokojowych, która odbyła się w Turcji, że rozmowy zostaną wznowione 1 kwietnia. Arakhamia napisał w mediach społecznościowych, że zaproponował, by w ramach negocjacji spotkali się prezydenci Ukrainy i Rosji, Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin, ale rosyjscy negocjatorzy odpowiedzieli, że należy najpierw zrobić postępy w przygotowaniach projektu porozumienia. Z kolei w czwartek, 31 marca Dawyd Arachamija potwierdził na Telegramie, że 1 kwietnia będą kolejne rozmowy, ale ich formuła może być zaskoczeniem: - Kolejna runda rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych odbędzie się w piątek za pośrednictwem połączenia wideo - poinformował ukraiński negocjator i deputowany.

CZYTAJ TAKŻE: Dziadek Putina gotował dla Stalina?! Mały Wowa był zafascynowany zbrodniarzem komunistycznym

Negocjacje z delegacją rosyjską zostaną wznowione online 1 kwietnia. Podczas rozmów w Turcji ogłosiliśmy też potrzebę spotkania przywódców obu krajów. Delegacja rosyjska odpowiedziała, że najpierw potrzebny jest bardziej spójny projekt umowy. W ciągu tygodnia ustalimy to, co zależy od uczestników procesu negocjacji. I mamy nadzieję, że w dalszej kolejności spotkają się prezydenci obu krajów. Jednocześnie nalegamy, aby takie spotkanie nie odbyło się w Rosji czy na Białorusi" - napisał Arachamija.

Rozmowy pokojowe będą prowadzone w nietypowej formule

Przypomnijmy, że po pierwszej rundzie rozmów pokojowych w Stambule, według doniesień strony ukraińskiej, Ukraina zgadza się na status państwa neutralnego, o ile sprawdzi się system gwarancji bezpieczeństwa. Przypominałby on art. 5 traktatu NATO, który mówi o tzw. kolektywnej obronie. Jednak docelowo Ukraina nigdy miałaby się nie znaleźć w NATO, a na jej terytorium miałyby nie powstać "obce" bazy wojskowe. Mogłaby za to wejść do Unii Europejskiej. Gwarantami bezpieczeństwa, według propozycji Kijowa, powinni być przede wszystkim:

  • stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ
  • Turcja,
  • Niemcy,
  • Kanada,
  • Izrael
  • oraz Polska.

W środę, 31 marca, po kolejnej rundzie pokojowych rozmów okazało się, że języczkiem u wagi stał się Krym. Rosja zaanektowała Krym w 2014 roku. 18 marca 2014, po „ogólnokrymskim referendum” Republika Krymu ogłosiła niepodległość. Trzy dni później została ona wcielona do Federacji Rosyjskiej. Zmiany nigdy nie zostały uznane przez Ukrainę i ONZ. Czy rozmowy w nietypowej, choć znamiennej dla naszych czasów formule - online - przyniosą światu upragniony pokój? Okaże się 1 kwietnia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojna na Ukrainie. Ukraiński pułk zniszczył trzy czołgi. Zabito 64 rosyjskich żołnierzy w tym ze specjalnych sił wywiadu GRU. Relacja na żywo [31.03.2022]

Sonda
Czy uważasz, że powinna zostać wysłana na Ukrainę misja pokojowa?
Express Biedrzyckiej - Adam Bodnar: Zełenski oczywistym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla