Mentzen zaprasza kandydatów, Nawrocki odpowiada. Co na to Trzaskowski?

i

Autor: AKPA

Wybory prezydenckie

Karol Nawrocki podpisał kolejną deklarację. Tym razem chodzi o CPK

2025-05-24 13:10

Karol Nawrocki niedawno podpisał symboliczny dokument z deklaracjami prezydenta podstawiony przez lidera Konfederacji Sławomira Mentzena, który w I turze uzyskał trzeci najlepszy wynik wyborczy. Teraz kandydat obywatelski popierany przez PiS złożył swój podpis pod kolejnym dokumentem, ale przedłożonym przez stowarzyszenie "Tak dla CPK".

Karol Nawrocki podpisał deklarację stowarzyszenia "Tak dla CPK"

Kandydat na prezydenta, Karol Nawrocki, w sobotę podpisał się pod listą sześciu postulatów stowarzyszenia "Tak dla CPK", deklarując tym samym swoje poparcie dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Podczas spotkania w Warszawie, w obecności przedstawicieli stowarzyszenia "Tak dla CPK", Nawrocki oficjalnie poparł listę sześciu postulatów organizacji. Wśród nich znalazło się m.in. skierowanie do Sejmu prezydenckiego projektu ustawy, który zobowiązywałby władze do budowy lotniska CPK oraz komponentu kolejowego w najkrótszym możliwym terminie i w pierwotnym kształcie.

Kandydat popierany przez PiS, podkreślił, że podpisuje deklarację z pełną odpowiedzialnością. Zaznaczył, że budowa CPK w takim kształcie od samego początku była elementem jego programu wyborczego. Dodał również, że jako prezydent pragnie być liderem Polski ambitnej, która stawia sobie wysokie cele. Jego zdaniem, obecna władza "opiłowuje" projekt CPK.

- Dla mnie, mojego pokolenia i pokolenia moich dzieci ten projekt jest symbolem Polski ambitnej, Polski z aspiracjami. Projekt Centralnego portu komunikacyjnego był wielkim marzeniem różnych pokoleń Polski o tym, że możemy myśleć wysoko, o Polsce wielkiej, która jest jednym organizmem połączonym sieciami kolejowymi i ja chcę takiej Polski – podkreślił Nawrocki.

Nawrocki deklaruje złożenie ustawy ws. CPK, jeśli zostanie prezydentem

Nawrocki zadeklarował, że jeśli zostanie prezydentem, jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą będzie "inicjatywa powrotu do obywatelskiego projektu CPK". Dodatkowo, zapowiedział projekt ustawy, który "woła o przywrócenie tych projektów, które pozwalały się rozwijać Polsce lokalnej przez 8 lat rządów Zjednoczonej Prawicy".

Stowarzyszenie "Tak Dla CPK" w czwartek zwróciło się do wszystkich kandydatów na prezydenta z postulatami do podpisania. Lista, która zawiera sześć punktów, obejmuje również:

  • Zwoływanie przez prezydenta raz na kwartał Rady Gabinetowej w celu monitorowania postępów w inwestycji CPK.
  • Zainicjowanie przez głowę państwa likwidacji wykluczenia komunikacyjnego.
  • Zaangażowanie prezydenta w pozyskiwanie środków i inwestorów na realizację CPK.

W ramach Programu CPK ma powstać centralne lotnisko, zlokalizowane między Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany do obsługi 34 milionów pasażerów rocznie na początek. Projekt zakłada elastyczną rozbudowę w przyszłości, dostosowaną do potrzeb i prognoz rozwoju rynku.

W grudniu 2024 roku rząd Donalda Tuska zatwierdził Program Wieloletni CPK na lata 2024-2032. Zgodnie z planem, budowa lotniska na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 roku. Port lotniczy ma uzyskać niezbędne certyfikacje w 2031 roku, a w 2032 roku zostać oddany do użytku wraz z pierwszym odcinkiem KDP w Polsce na trasie Warszawa – CPK – Łódź. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 mld zł.

Pierwotna wersja inwestycji CPK, zatwierdzona przez gabinet Mateusza Morawieckiego w październiku 2023 roku, zakładała, że nowe centralne lotnisko powstanie do 2030 roku. Planowano również budowę 10 szprych (linii kolejowych), które miały być kołem zamachowym rozwoju Polski, tworząc nową komunikację poprzez sieć połączeń kolejowych między Warszawą, Lublinem, Rzeszowem, Zamościem i Chełmem.

Polityka SE Google News
Filip Czernicki, Prezes Zarządu CPK
QUIZ. Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki? O którym z nich jest ta informacja?
Pytanie 1 z 11
Imię żony którego z kandydatów jest pierwsze w kolejności alfabetycznej?