Na weneckich ulicach, w wąskich uliczkach i na placach królują zarówno karnawałowe maski, jak i maseczki ochronne. Karnawał przebiega pod hasłem "Remember the future" i przyciągnął wielu zagranicznych turystów. Wśród 45 tysięcy cudzoziemców najwięcej było w sobotę gości z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Austrii, Szwajcarii, Węgier i Czech- wynika z przedstawionej statystyki.
Polecany artykuł:
Ze względu na przepisy sanitarne ograniczono rozmach imprez; są one mniejsze i bardziej rozproszone. Są wśród nich pokazy na wodzie, spektakle teatralne dla dzieci i występy artystów ulicznych.
Zobacz: Karnawał w Wenecji
Największą atrakcją był tradycyjny, tym razem wodny orszak Marii, czyli młodych wenecjanek w historycznych strojach, które w gondolach płynęły przez Canal Grande. Trwa też konkurs na najpiękniejszą karnawałową maskę, w którym najważniejsza jest kreatywność i oryginalność.
Maski przygotowywane specjalnie na karnawał w Wenecji wykonuje się z porcelany, gipsu lub gazy. Ozdabiając maski warto wziąć pod uwagę fakt, że każdego roku imprezie przyświeca inne hasło przewodnie. Z karnawałem w Wenecji nierozerwalnie łączy się także pewna tradycja. Jest nią tak zwany Lot Anioła (Il Volo dell'Angelo). Wykonując Lot Anioła zjeżdża się z wieży dzwonnicy po linie. Karnawał kończy się we wtorek zapustowy, czyli dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu w Środę Popielcową.