Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express, Tomasz Radzik/Super Express Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

Mocne słowa

Kaczyński oszukuje Polaków, a Tusk to polityczny zabójca?! Ekspert analizuje

2023-05-22 7:39

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i lider PO Donald Tusk od lat rywalizują ze sobą na polskiej scenie politycznej. Na kilka miesięcy przed wyborami ich działania stają się jeszcze bardziej wyraziste. Politolog Antoni Dudek gorzko ocenił obu z nich.

Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiS zapowiedział między innymi darmowe autostrady oraz darmowe leki dla dzieci i seniorów, jednak najwięcej emocji wzbudziła propozycja podniesienia świadczenia 500 plus do 800 zł.

- To było do przewidzenia, że PiS posłuży się sprawdzoną w 2015 roku metodą, która otworzyła mu drogę do władzy. Podejrzewałem, że dojdzie do licytacji ze strony opozycyjnych ugrupowań. To jest klasyczna populistyczna narracja. Ona będzie trwała do całkowitego zbankrutowania Polski – ocenił politolog prof. Antoni Dudek w rozmowie z Wirtualną Polską.

Ekspert nie ma także wątpliwości, że prezes PiS oszukuje rodaków. - Politycy z zasady oszukują - jedni bardziej, inni mniej. I nie wszystkie oszustwa są równie szkodliwe. To oszustwo, że można w nieskończoność wydawać więcej, niż się uzyskuje, pieniędzy, jest oszustwem bardzo szkodliwym na dłuższą metę – stwierdził prof. Dudek.

Politolog ma także zastrzeżenia do Donalda Tuska. Według niego, wszelkie obietnice dotyczące pieniędzy, padające z ust lidera PO, nie są wiarygodne dla wyborców. - Donald Tusk powinien sobie zdawać sprawę, że dzisiaj jest najmniej wiarygodnym ze wszystkich polityków w Polsce, jeśli obiecuje kwestie społeczne. Jest politykiem zużytym – ocenił.

Prof. Antoni Dudek zauważył także, że młodym politykom trudno jest wejść do polityki, a Polacy po raz kolejny będą skazani na rządy „dwóch emerytów”. - Tusk jest "politycznym zabójcą", tak samo jak Kaczyński. Dlatego młodsi politycy, tacy jak Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz, nie chcą iść zbyt blisko niego. PO i PiS mają strukturę - to ich potęga - ale ponoszą winę za wiele niekorzystnych zjawisk. Niestety, wciąż w najbliższych latach czeka nas duopartyjność. Dwa ugrupowania będą się tak rotować przy władzy, mimo swoich ogromnych błędów – mówił Wirtualnej Polsce.

QUIZ o Jarosławie Kaczyńskim. Pytania bez tabu nie tylko dla wyborców PiS

Pytanie 1 z 17
Czy Jarosław Kaczyński ma żonę i dzieci?
W. ANDRUSIEWICZ: ROŚNIE LICZBA PALACZY, TO PRZEZ PANDEMIĘ