Kaczyński, Tusk

i

Autor: Piotr Grzybowski/Super Express, Marek Kudelski/Super Express Kaczyński, Tusk

Tusk i spółka mają problem

Kaczyński może być zadowolony. Zimny prysznic dla opozycji przed wyborami 2023

2023-03-20 7:49

Gdyby wybory 2023 odbyły się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby je w cuglach. Co więcej, przewaga partii rządzącej nad Koalicją Obywatelską nie jest wcale mała. Rośnie na rzecz PiS-u, który po wyborach parlamentarnych 2023 nie mógłby rządzić samodzielnie, ale zapewne znalazłby szybko koalicjanta. Takie wnioski płyną z najnowszego sondaży Wirtualnej Polski.

Spis treści

  1. Wybory 2023. Zaskakujący sondaż. Rośnie przewaga PiS
  2. Nowy sondaż przed wyborami parlamentarnymi 2023
  3. Mocna pozycja Konfederacji w sondażu wyborczym
  4. Nowy sondaż partyjny. Podział mandatów nie daje PiS samodzielnych rządów

Wybory 2023. Zaskakujący sondaż. Rośnie przewaga PiS

Zaskakujące wyniki sondażu zaprezentowała Wirtualna Polska. Badanie przeprowadziła pracownia United Surveys w miniony weekend. I nie chodzi o to, że gdyby wybory 2023 odbyły się w najbliższą niedzielę, to Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby je, pokonując Koalicję Obywatelską, ale o przewagę, jaką partia rządząca ma w nim nad największą partia opozycyjną. "33,8 proc. dla Prawa i Sprawiedliwości, ponad 25 proc. dla Koalicji Obywatelskiej (25,4 proc. - red.) i nieco ponad 9 proc. dla Konfederacji - tak wyglądałoby wyborcze podium, gdyby głosowanie w wyborach do Sejmu odbyło się teraz" - czytamy na WP.pl. To oznacza, że przewaga PiS nad KO wynosi aż 8,4 pproc. WP zauważa, że różnica między PiS a KO zwiększyła się od ostatniego badania na niekorzyść opozycji. "Strata KO do PiS wynosi aktualnie 8,4 pkt proc. W poprzednim badaniu wynosiła 6,8 pkt proc." - pisze WP.pl.

Nowy sondaż przed wyborami parlamentarnymi 2023

W swoim sondażu WP spytała Polaków, na kogo głosowaliby w wyborach 2023, gdyby lista komitetów wyglądała następująco:

Sondaż pewnie wygrało PiS, druga jest Koalicja Obywatelska.

Mocna pozycja Konfederacji w sondażu wyborczym

Trzecie miejsce należy do Konfederacji, co już nie jest zaskoczeniem, bo to kolejny sondaż, dający tej partii tak silną pozycję. Tutaj Konfederacja uzyskała 9,3 proc. Niemal identyczny wynik - 9,2 proc. uzyskała Lewica. Dalej znalazła się Polska 20250 (8,1 proc.) i PSL (6,4 proc.). Porozumienie z Agrounią byłyby poza Sejmem. Z kolei 7,6 proc. respondentów nie wie, na kogo oddałoby głos w wyborach do Sejmu i Senatu.

Nowy sondaż partyjny. Podział mandatów nie daje PiS samodzielnych rządów

Jak poparcie wyrażone w badaniu przełożyłoby się na podział mandatów? Wygrywający sondaż PiS nie zyskałby ich na tyle dużo, aby rządzić samodzielnie po raz trzeci. Musiałby poszukać koalicjanta. Oto, jak wyglądałby podział mandatów w Sejmie:

  • Zjednoczona Prawica - 193,
  • KO - 140,
  • Konfederacja - 38,
  • Lewica - 37,
  • Polska 2050 - 31,
  • PSL - 20.

"W tym układzie, na co warto zwrócić uwagę, PiS z Konfederacja miałby aż 231 mandatów" - zaznacza WP.pl. Czyli koalicja PiS i Konfederacji miałaby większość.

Dodajmy, że badanie przeprowadzono w dniach 17-19.03.2023 metodą CATI&CAVI na próbie 1000 osób.

Sonda
Czy chciałbyś/chciałabyś, żeby PiS wygrał trzeci raz z rzędu wybory?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany