Wizyta Joe Bidena w Polsce zakończona. Prezydent odleciał do Stanów Zjednoczonych

2022-03-26 18:50
Biden zdecydował o sprzedaży nowych terenów pod wydobycie gazu
Autor: AP/Hassan Ammar Biden zdecydował o sprzedaży nowych terenów pod wydobycie gazu

Joe Biden w Polsce. Wizyta prezydenta USA zaczęła się w piątek, 25 marca w Rzeszowie. Tam Joe Biden rozmawiał z amerykańskimi żołnierzami i spotkał się z organizacjami pozarządowymi, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Wieczorem zaś poleciał samolotem Air Force One do Warszawy, by spędzić noc w hotelu Marriott w centrum stolicy. 26 marca Joe Biden odbył serię spotkań: z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim. Kulminacyjnym momentem wizyty w Polsce było zaś przemówienie na Placu Zamkowym. Joe Biden odleciał już do USA.

Joe Biden w Polsce. Drugi dzień wizyty prezydenta USA 26.03.2022

Joe Biden w Polsce. Wizyta prezydenta USA w Polsce zaplanowana została na dwa dni: 25-26 marca 2022. Wiadomo już, jak wygląda szczegółowy program wizyty Joe Bidena w Polsce. Jak zapowiedział na wczorajszej konferencji na lotnisku w Rzeszowie Andrzej Duda, to właśnie 26 marca odbędą się poważne rozmowy polityczne.  Tak też się stało. Prezydenci odbyli rozmowę, po czym Joe Biden odwiedził punkt pomocy Ukraińcom na Stadionie Narodowym w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Jednak najważniejszym wydarzeniem wizyty było przemówienie Joe Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego, w którym podkreślał, że nie ma usprawiedliwienia dla wojny na Ukrainie, a NATO będzie zawsze bronić swoich sojuszników. 

Plan wizyty Joe Bidena w Polsce w sobotę 26.03.2022 

  • 12:00: rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Poruszony ma zostać temat, w jaki sposób USA wraz z sojusznikami odpowiadają na kryzys humanitarny wywołany przez wojnę na Ukrainie
  • 14.35: wizyta na Stadionie Narodowym z premierem Mateuszem Morawieckiemu i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim
  • 18:00 wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego
  • 19:55: powrót do USA 

Joe Biden w Polsce. Drugi dzień wizyty prezydenta USA [26.03.2022]

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

20:02

Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie odleciał w sobotę przed godz. 20 z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

19:46

Już 12 dziennikarzy zginęło, a 10 zostało rannych od początku agresji Rosji na Ukrainę - poinformowała w sobotę prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa na Facebooku.

19:35

Rząd federalny wreszcie zdejmuje klapki z oczu, jeśli chodzi o obronę Ukrainy - zauważa w sobotę "Bild". „Czołgi Putina mają teraz prawdziwy problem, produkcji niemieckiej” – podkreśla gazeta i wyjaśnia, że Ukraina zakupiła 5,1 tys. nowoczesnych granatników przeciwpancernych RGW90 HH „Matador” od niemieckiej firmy zbrojeniowej Dynamit Nobel Defense.

19:14

- Pomoc uchodźcom nie jest czymś, co Polska, albo ktokolwiek inny powinien musieć robić sam. Cały świat, wszystkie kraje, mają w tym odpowiedzialność - mówił w Warszawie prezydent USA Joe Biden.

19:05

Dziecko w miejscowości Wełyka Nowosiłka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy znalazło fragment rakiety Tornado-C, który wybuchł, w wyniku czego zginęło - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie biuro rzecznika praw obywatelskich.

18:42

- Teraz musimy być zjednoczeni, jutro i pojutrze. (...) Niech słowa Jana Pawła II płoną jak nigdy, bądźcie silni, nie lękajcie się. (...) Niech Bóg nam błogosławi, niech ma w opiece naszych żołnierzy - zakończył swoje przemówienie Joe Biden. 

18:37

Prezydent USA zwrócił się do Rosjan, mówiąc, że Rosjanie z pewnością nie akceptują mordowania dzieci, czy bombardowań szpitali. - Ta wojna jest niewarta Was, rosyjskiego narodu. (...) Europa musi zakończyć swoją zależność co do paliw kopalnych Rosji, pomożemy w tym.

18:35

Prezydent Biden: - Gospodarka Rosji zostanie zmniejszona o połowę w najbliższych latach, wkrótce nie będzie wśród 20 największych gospodarek. (...) Uderzyła mnie hojność Polaków, ich gotowość do świadczenia pomocy uchodźcom z Ukrainy.

18:31

- Niech nie myślą, nawet przez sekundę, by cal NATO został przez nich zaatakowany. Mamy święty obowiązek, by bronić NATO.

18:28

Biden: - Robiliśmy wszystko żeby nie doszło do tej wojny. 

18:24

- Bohaterski opór Ukrainy jest walką o podstawowe zasady wolnego społeczeństwa. Moje przesłanie dla Ukrainy: Stoimy z wami - kropka. Rosja udusiła, podeptała demokrację. I chce to zrobić też w innych miejscach poza Rosją. Najechała sąsiadujący kraj. (...) Putin ma tupet by wierzyć, że siła usprawiedliwia to, co robi. Słowa Putina, że denazyfikuje Ukrainę, to cyniczne kłamstwo i obrzydliwość.

18:22

Biden w Warszawie: - Zebraliśmy się tu, w tym pięknym mieście, przed zamkiem, który jest dowodem historii ludzkości i jej walki o wolność. Warszawa przez lata stała dumnie, walcząc o wolność i triumfując.

18:17

Rozpoczęło się przemówienie Joe Bidena: - Nie lękajcie się - te słowa Jana Pawła II odmieniły świat. To przesłanie, które pokona brutalność tej brutalnej wojny. (...) Ta bitwa nie zostanie wygrana w ciągu kilku dni i miesięcy. Musimy przygotować się na długą walkę - mówi Biden w nawiązaniu do wojny na Ukrainie. Wspomniał też Lecha Wałęsę. 

18:12

Ostatnie poprawki na pulpicie mównicy. Już za chwilę Joe Biden wygłosi ważne przemówienie. 

17:50

Tak wygląda przygotowana na przemówienie mównica: 

17:40

O czym będzie przemówienie Joe Bidena? Jak podał Biały Dom ma przypomnieć, że "wolny świat" sprzeciwia się atakowi Rosji na Ukrainę i że największe gospodarki świata są zjednoczone w stanowisku, że trzeba zatrzymać Putina.

17:28

Na Placu Zamkowym tłumy osób, które przyszył posłuchać prezydenta USA. Wystąpienie już niebawem. 

17:18

Już niebawem ważne przemówienie Joe Bidena. Będzie to kulminacja jego wizyt w Polsce.

16:44

Komentujący łączą sytuację we Lwowie z wizytą Bidena w Polsce:

16:32

Kolejnym punktem programu wizyt Joe Bidena w Polsce będzie wystąpienie amerykańskiego prezydenta na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

16:28

We Lwowie o godz. 16.12 lokalnego czasu  ogłoszono alarm bombowy. Mieszkańcy ukryli się w schronach. 

16:16

Sytuacja na Ukrainie jest poważna. W sobotę po południu na północną część Lwowa spadły bomby. Z centrum Lwowa widać gęste kłęby dymu, unoszące się nad miastem.

 

16:08

Tymczasem prezydent Andrzej Duda już zdążył połączyć się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

15:59

Rafał Trzaskowski po rozmowie z Bidenem: - Prosiłem, by wsparcie trafiło też do samorządów. 

15:57

Minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał w sobotę - w ramach spotkania prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą - z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem - poinformował resort obrony w mediach społecznościowych. Tak wyglądało spotkanie: 

15:55

Premier Morawiecki po spotkaniu z Joe Bidenem: - Naszym obowiązkiem jest pomaganie najbardziej pokrzywdzonym obywatelom Ukrainy. Jesteśmy w środku lub na początku krwawego konfliktu. Powiedziałem prezydentowi Bidenowi, że może liczyć na Polskę. (...) W ciągu 2-3 tygodni środki na pomoc humanitarną ze Stanów Zjednoczonych i UE dla obywateli Ukrainy powinny trafić do Polsk.

Sam Joe Biden udał się na odpoczynek przed wystąpieniem i pojechał do hotelu Marriott.

15:49

Wzruszający moment na stadionie Narodowym: Joe Biden z ukraińską dziewczynką na rękach

15:30

Na Stadionie Narodowym wystąpienie Joe Bidena: - Nigdy nie widziałem takiej siły ducha. To niewiarygodne.

Biden został zapytany o Putina: - Jest rzeźnikiem - odparł krótko. 

15:23

Prezydent Duda relacjonuje o czym rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem. - Poprosiłem prezydenta USA o przyspieszenie realizacji zamówień na sprzęt, aby wzmocnić nasze bezpieczeństwo. Prosiłem o przyspieszenie realizacji zamówień zestawów Patriot, wyrzutni HIMARS, smolotów F-35 i czołgów Abrams - powiedział. - Prezydent Joe Biden podkreślił, że niezależnie od okoliczności, artykuł 5 wiąże i zapewnia wszystkim krajom bezpieczeństwo. Stany Zjednoczone to gwarantują.

15:20

Andrzej Duda: - Cieszę się, że panowie są tam [na Stadionie Narodowym, przyp. red.] razem. To widoczny znak tego, że polskie władze współdziałają ze sobą. (...) Dziękuję tym, którzy pomagają uchodźcom, także władzom samorządowym. Dziękuję moim rodakom. To pokaz wielkiej solidarności i serca.

15:07

Już o 15:15 prezydent Andrzej Duda udzieli wypowiedzi dla mediów.

14:53

Według ambasady USA w Warszawie prezydent spotka się również w sobotę z amerykańskimi wolontariuszami pomagającymi uchodźcom z Ukrainy.

14:52

Politycy już się spotkali przed Stadionem Narodowym. Joe Biden nie szczędził miłych gestów polskim politykom. 

14:43

Prezydent Joe Biden opuścił już Pałac Prezydencki i udał się na Stadion Narodowy, gdzie zobaczy na własne oczy, jak wygląda pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na stadionie spotka prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

14:34

Spotkanie delegacji Polski i USA dobiegło końca. Po nim Joe Biden uda się na Stadion Narodowy:

14:17

A tak wyglądało przywitanie przed Pałacem Prezydenckim: 

14:13

Prezydent USA powiedział: - Z Polską łączą nas wspólne wartości: wolność i wolność mediów. Stabilizacja w Europie jest szczególnie ważna dla Stanów Zjednoczonych. Po tych krótkich wystąpieniach czas na rozmowy plenarne z udziałem prezydentów Polski i USA. (...) Władimir Putin liczył, że podzieli NATO, że będzie mógł podzielić wschodnią flankę sojuszu, odłączyć ją od Zachodu, że będzie grał na podziałach, ale nie udało mu się to. Wszyscy jesteśmy razem.

14:05

- Jesteśmy także wdzięczni za to, że kontynuujemy ścieżkę ku rozpoczęciu programu współpracy w zakresie pokojowej energii nuklearnej, budowy amerykańskich elektrowni atomowych w Polsce, które są nam niezbędne dla realizacji programu ochrony klimatu i rozwoju nowoczesnej energetyki w naszym kraju - mówił polski prezydent Duda.

13:58

Joe Biden powiedział, że USA jest gotowa przyjąć 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy. - Jest ważne, abyśmy blisko współpracowali i koordynowali działania z Polską. Chcemy otworzyć granice Stanów Zjednoczonych dla 100 tys. obywateli Ukrainy - zapowiedział

13:56

Głos zabrał Joe Biden" - Najistotniejsza rzecz, która łączy Polskę i USA to nasze wspólne wartości. (...) Dla nas artykul 5. jest święty CZYTAJ WIĘCEJ: 15 lat Polski w NATO - 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Sojuszu!

13:47

Czas na spotkanie w szerszym gronie. Andrzej Duda zwraca się do prezydenta Bidena: - Nasze relacje kwitną. (...) Cieszymy się z inwestycji amerykańskich w Polsce, tak jak z radością witamy amerykańskich żołnierzy w Polsce. (...) Wiemy, co oznacza rosyjski imperializm i wiemy, czym jest atak rosyjskiej armii, który przeżyli nasi dziadkowie i rodzice.

13:28

Nasz specjalny wysłannik pokazuje, jak wygląda sytuacja przez Pałacem Prezydenckim: 

13:06

Tak wyglądało powitanie prezydenta USA i prezydenta Polski:

13:03

Trwa spotkanie w wąskim gronie. Prezydentem towarzyszą w rozmowach: szef BBN Paweł Soloch oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken.

12:50

Od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w sobotę rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA. Przywódcy obu państw będą rozmawiać "w cztery oczy", a następnie zaplanowano rozmowy dwustronne delegacji. Powitanie odbywa się z asystą wojskową. Odegrane zostały hymny Polski i USA. Polityki udali się na spotkanie. 

12:33

Joe Biden już przyjechał do Pałacu Prezydenckiego.

12:20

Oficjalne powitanie Bidena miało się w samo południe, ale już widać opóźnienie. Wszystko dlatego, że trwa spotkanie Joe Bidena z szefami MSZ i MON Ukrainy.

12:17

Przed Pałacem Prezydenckim tłum osób, wśród nich jest i Marianna Schreiber

11:54

Składający wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden dołączył w sobotę do odbywającego się w Warszawie spotkania szefów MON i MSZ Ukrainy i USA. Minister ON Ukrainy Ołeksij Reznikow informował wcześniej, że rozmowy dotyczą m.in. współpracy politycznej i wojskowej. Reznikow podał na Twitterze - dołączając zdjęcie ze spotkania - że wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą rozmawia o bieżących sprawach oraz współpracy politycznej i wojskowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Llyodem Austinem.

11:38

Prezydent USA Joe Biden spotka się w sobotę w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i szefem resortu obrony Ołeksijem Reznikowem uczestniczącymi w rozmowach z ich amerykańskimi odpowiednikami - Antonym Blinkenem i Lloydem Austinem, podaje PAP.

11:34

Już za niecałe pół godziny nastąpi ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez prezydenta Polski.

11:16

Po rozmowie z prezydentem Dudą prezydent USA uda się na Stadion Narodowy w Warszawie. Ma się tam pojawić o godz. 14.35 . Zobaczy, jak wygląda  pomoc udzielana przez Polskę uchodźcom z Ukrainy. Na Stadionie Narodowym będą mu towarzyszyć: premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

11:01

W samo południe, czyli o godzinie 12.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Joe Bidenem.

10:44

Co Joe Biden wygłosi o godz. 18? Jedni stawiają na typowe kurtuazyjne wystąpienie, a inni liczą na poważne obietnice i zapewnienia dotyczące przede wszystkim bezpieczeństwa militarnego i gospodarczego. Prezydent wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Wejdzie tam około 500 zaproszonych gości. Pozostali będą musieli zadowolić się obrazem z telebimu.

10:07

Tuż przed godz. 12 Joe Biden wyruszy "bestią" spod hotelu Marriott w Warszawie do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Andrzejem Dudą. Spotkanie głów państw ma trwać nawet dwie godziny.

9:26

Przemówienie Joe Bidena na Zamku Królewskim w Warszawie o godz. 18. To kluczowe spotkanie z Polakami podczas tej wizyty.

8:45

W Warszawie spory zmiany w ruchu. Prawdopodobnie w ciągu dnia zamknięte będą m.in.: Al. Jerozolimskie, Trakt Królewski i Wisłostrada. Wraz z zamykaniem ulic autobusy i tramwaje będą kierowane na trasy objazdowe i skrócone. W sobotę najpewniejszym środkiem transportu będzie metro oraz pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

8:15

W sobotę o godz. 12.00 zaplanowano rozmowy Duda-Biden w Warszawie. Jak podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, finalizują one kilkumiesięczny okres konsultacji na temat Ukrainy oraz rozmów prezydentów w formacie VTC.

7:40

Drugi dzień wizyty prezydenta USA w Polsce. Joe Biden, który przybył w piątek do Polski, w sobotę będzie kontynuował rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą, odwiedzi punkt recepcyjny uchodźców oraz wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Prezydent noc spędził w hotelu Marriott w Warszawie.

"Ważne przemówienie Joe Bidena. Plac Zamkowy chwilę przed wystąpieniem prezydenta USA"
Sonda
Czy Joe Biden jest dobrym prezydentem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE