Jan Grabiec był pytany w TVP Info, kiedy premier powoła nowego Prokuratora Krajowego. - Pan premier powołał nowego Prokuratora Krajowego dzisiaj, pana Dariusza Korneluka, w związku z tym, że powierzenie obowiązków panu prokuratorowi Bilewiczowi jako Prokuratorowi Krajowemu skończyło się wczoraj, tak ważna instytucja jak prokuratura musi funkcjonować w sposób ciągły - podkreślił polityk.
Grabiec był dopytywany, czy była opinia prezydenta Andrzeja Dudy ws. zmiany na stanowisku Prokuratora Krajowego. - Pan prezydent nie wyraził opinii, poinformowała nas Kancelaria Prezydenta, że prezydent nie zamierza wyrażać opinii, że będzie czekał ze swoją opinią na decyzję Trybunału Przyłębskiej, dotyczącą rzekomego sporu kompetencyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności wyboru poprzedniego Prokuratora wskazanego swego czasu przez ministra Ziobrę- powiedział szef KPRM.
Zgodnie z Prawem o prokuraturze, Prokuratora Krajowego, jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców PG powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. "Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą" - stanowi przepis.
Kim jest Dariusz Korneluk?
Dariusz Korneluk od lat pracuje jako prokurator. Pracował na wszystkich szczeblach Prokuratury. W latach 2003 - 2016 był szefem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Płónoc w Warszawie, szefem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie i szefem Prokuratuty Apelacyjnej w Warszawie. Aktualnie od marca 2016r. wykonuje czynności służbowe w Prokuraturze Rejonowej Warszawa - Śródmieście w Warszawie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, podaje bip.brpo.gov.pl.
W 2000 roku rozpoczął pracę w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, gdzie od 2001 roku pełnił funkcję Kierownika Działu Wydział VI do spraw Przestępczości Zorganizowanej. Zajmował się m.in. sprawami dotyczącymi przestępczości narkotykowej. Był jednym z pierwszych prokuratorów, który stosował dowód ze świadka koronnego, a także jako prokurator brał udział w znanej sprawie napadu i zabójstwa w Kredyt Banku w 2001 roku. W kolejnych latach Korneluk pełnił m.in. funkcje prokuratora rejonowego Warszawa-Praga Północ, prokuratora okręgowego Warszawa-Praga, czy - w latach 2010-2016 - prokuratora apelacyjnego w Warszawie.
Konkurs na prokuratora krajowego nie był pierwszym konkursem, w którym wziął udział. Po 1990 roku funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego przez sześć lat były rozdzielone, a jedynym szefem prokuratury oddzielonym od ministra w tym okresie był Andrzej Seremet, którego kadencja rozpoczęła się w 2010 roku i upłynęła z końcem marca 2016 roku. Po zakończeniu kadencji przez Seremeta - m.in. przed ówczesną Krajową Radą Sądownictwa - przeprowadzony został w październiku 2015 roku konkurs na jego następcę, a jednym z wówczas startujących kandydatów był Korneluk.
NIŻEJ ZDJĘCIA Z PRACOWITEGO PORANKA TUSKA