Janusz Kowalski

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express Janusz Kowalski

Ale afera

Janusz Kowalski wywołał skandal w rocznicę Powstania Warszawskiego. Jest komentarz PiS

2023-08-02 13:07

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski postanowił oddać cześć bohaterom Powstania Warszawskiego w stolicy. Wywołał jednak skandal, ignorując prośby samych powstańców i zakładając na ramię naramiennego znak Polski Walczącej. Sprawę skomentował Radosław Fogiel z PiS.

Janusz Kowalski z dumą prezentował w mediach społecznościowe swoje zdjęcia z obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Było na nich widać biało-czerwony znak Polski Walczącej, którą polityk założył na lewe ramię. Warto przypomnieć, że powstańcy często prosili, by nie nosiły ich osoby postronne, które nie brały udziału w wydarzeniach z 1944 roku.

Wiele osób skrytykowało Janusza Kowalskiego i przypomniało mu, że ewentualnie osoby nie będące powstańcami opaskę mogą nosić na prawym, a nie lewym ramieniu. - Według ustawy o ochronie Znaku Polski Walczącej, znieważenie to wykroczenie, za które grozi kara grzywny. - To symbol walki agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, a nadto stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie RP – przypomniała na Twitterze sędzia Olimpia Barańska-Małuszek.

O komentarz w sprawie został poproszony Radosław Fogiel. - Polska powstańcza to przede wszystkim atrybut tych, którzy brali udział w powstaniu, ale od wielu lat jest rozdawana. Ja jej nie nosiłem – mówił w rozmowie z Wirtualną Polską. Przyznał także, że sam także na obchodach jednej z rocznic upamiętniających bitwę z czasów II wojny światowej miał na ramieniu taką opaskę.

Sonda
Czy wiesz, co to jest Godzina W?
Wieczorny Express - Robert BĄKIEWICZ
Listen to "12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz - wspomnienia Powstanki Warszawskiej" on Spreaker.