Jan Paweł II

i

Autor: ADAM JAGIELAK/SUPER EXPRESS

Kościelny skandal

Zapytali Polaków o Jana Pawła II i pedofilię w Kościele. Jednoznaczna opinia

2023-03-11 10:29

Po premierze głośnego dokuemtu "Franciszkańska 3" autorstwa Marcina Gutowskiego w Polsce zawrzało. W mediach każdego dnia pojawiają się wypowiedzi ekspertów, polityków, osób związanych ze środowiskiem kościelnym. Jak ta informacja wpłynęła na Polaków? Czy ich ocena papieża Polaka uległa zmianie?

Jan Paweł II a pedofilia w Kościele. Po premierze dokumentu zawrzało

W poniedziałe 6 marca 2023 roku na antenie TVN24 premierę miał dokument Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3". Jak informuje stacja autor przedstawił i udowodnił w swoim repotażu, że "Karol Wojtyła wiedział o wykorzystywaniu seksualnym przez księży i ukrywał je jeszcze w Polsce, zanim został papieżem".

Po publikacji w przestrzeni publicznej zadrżało. Nie ma dnia, by w mediach nie pojawiały się kolejne komenatrze, opinie, informacje. Na fali płynących kontrowersji w Sejmie pojawiła się uchwała w "obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II".

Jak zmieniła się ocena papieża Jana Pawła II w oczach Polaków?

Redakcja "Rzeczpospolitej" we współpracy z SW Research postanowiła sprawdzić jak, w obliczu ujawnionych informacji zmieniło się posrzeganie papieża Jana Pawła II w oczach Polaków.

"Jak publikacje na temat tego, że Jan Paweł II, jeszcze zanim został papieżem, wiedział o przypadkach pedofilii w polskim Kościele, zmienia Pani/Pana ocenę papieża-Polaka?" - takie pytanie zadano respondentom.

  • 34,7 proc. respondentów na tak zadane pytanie stwierdziło, że ocenia go gorzej.
  • 5,9 proc. ankietowanych odparło, że ocenia go lepiej.
  • 44,8 proc. respondentów stwierdziło, że te publikacje nie zmieniają ich oceny Jana Pawła II.
  • 14,6 proc. ankietowanych nie słyszało o tej sprawie

"Co drugi badany (49%) w wieku między 35 a 49 lat oraz podobny odsetek osób (48%) z wykształceniem zasadniczym zawodowym nie zmienił swojej oceny Jana Pawła II po doniesieniach o jego wiedzy dotyczącej przypadków pedofilii w polskim Kościele. Tak samo zareagowała połowa (51%) respondentów z miast wielkości od 20 do 99 tys. mieszkańców oraz nieco większy odsetek (53%) badanych z dochodem do 2000 zł netto. Cztery osoby na dziesięć (41%) z wykształceniem wyższym oraz trochę mniejszy odsetek (38%) respondentów w wieku powyżej 50 lat gorzej ocenia papieża-Polaka po publikacjach na temat tego, że jeszcze przed swoim pontyfikatem wiedział o przypadkach pedofilii w polskim Kościele. Publikacje te zmieniają ocenę Jana Pawła II na gorszą także w przypadku prawie połowy (47%) badanych z dochodem powyżej 5000 zł netto oraz podobnej części (46%) respondentów z miast o wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców" - informuje Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research cytowany przez portal "Rzeczpospolita".

Sonda
Czy wierzysz w to, że Jan Paweł II nie wiedział o pedofilskich aferach?
Express Biedrzyckiej - Tomasz TRELA