Drogówka

i

Autor: KPP Bełchatów

Można się zaskoczyć!

Jak sprawdzić, ile masz punktów karnych? To prostsze, niż myślisz

2023-04-14 10:35

Jak sprawdzić, ile masz punktów karnych? To pytanie często zadają sobie kierowcy niezależnie od swojego stażu za kierownicą. Zapamiętanie, ile ma się punktów karnych może przysparzać trudności zwłaszcza, że te co jakiś czas się anulują. Sposób, by być na bieżąco, jest bardzo prosty!

Jak sprawdzić, ile masz punktów karnych? To prostsze, niż może się wydawać! Każdy może to zrobić bez wychodzenia z domu i bez konieczności kontaktu z policją. Wystarczy mieć Profil Zaufany. Następnie można:

  • Skorzystać z bezpłatnej aplikacji mObywatel

Lub

  • Zalogować się na stronę gov.pl
  • Kliknąć na zakładkę „Kierowcy i pojazdy”
  • Wybrać opcję „Sprawdź punkty karne”

Po przejściu tej procedury będzie można p=zobaczyć, ile ma się punktów karnych w dniu, w którym się logujemy. Podobnie z ilością tymczasowych punktów karnych – ich ilość będzie widoczna pod aktywną liczba punktów. Ewentualnie taką informację można uzyskać na każdym komisariacie policji po okazaniu odpowiednich dokumentów. Należy pamiętać, że nie można uzyskać informacji o ilości punktów karnych innych osób.

Ile można mieć punktów karnych?

Każdy kierowca ze stażem dłuższym niż rok może mieć maksymalnie 24 punkty karne. Po przekroczeniu tej liczby zostanie skierowany na badania psychologiczne oraz egzamin, który sprawdzi kwalifikację kierowcy. Ten drugi wygląda identycznie jak ten, który muszą zdać osoby ubiegające się o uzyskania prawa jazdy.

Sonda
Czy masz prawo jazdy?
e-Polska. Debata: Ku cyfrowej przyszłości w bezgotówkowym świecie
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają