Uchodźcy z Ukrainy dotarli do Katowic

i

Autor: Kasia Zaremba Wojna na Ukrainie. Uchodźcy dotarli do Katowic

Ilu Polaków pomogło ukraińskim uchodźcom? Wyniki naszego sondażu szokują

2022-03-10 5:00

Wojna na Ukrainie pochłania coraz więcej ofiar, w tym cywilów. Cały czas zza naszej wschodniej granicy napływają dramatyczne obrazy, a kto może ratuje się ucieczką. Są to głównie kobiety i dzieci, które chcą sie schronić w Polsce. Czy Polacy chętnie im pomagają? Sondaż "Super Expressu" ujawnia szokujące wyniki.

Obywatele Ukrainy, którzy uciekają przed wojną do Polski, mogą liczyć nie tylko na jedzenie i odzież z licznych zbiórek, ale także na zakwaterowanie w prywatnych domach (także osób znanych z rodzimego show-biznesu), możliwość pobierania 500 plus, pomoc w punktach recepcyjnych, darmowy transport PKP, dostęp do usług medycznych i ułatwienia w znalezieniu pracy oraz wiele innych udogodnień, dzięki którym łatwiej im wieść normalne życie. Jak się okazuje, ponad 76 proc. Polaków pomagało lub nadal pomaga uchodźcom z Ukrainy, a tylko 26 proc. tego nie robi. Taka liczba może szokować, bowiem nikt nie był gotowy na taki obrót spraw. Tymczasem Polacy z dnia na dzień zaczęli wspierać Ukraińców. Wiele przedsiębiorstw zdecydowało sie także przekazać niektóre przedmioty na licytacje lub przekazały dochód z wybranych dni na fundacje wspomagające Ukrainę. Najmłodsi zaś już zostają zapisani do przedszkoli lub szkół. – To bardzo dobrze. Widać, ze nie mamy lęku i nieufności dla Ukraińców. To coś, co w takiej skali nigdzie indziej się nie zdarza, to coś absolutnie niepowtarzalnego – mówi nam prof. Kik.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 02-03 marca 2022 roku na próbie 1041 dorosłych Polaków.

Sprawdź: Wojsko Putina rozstrzelało matkę z dziećmi! Ocalały tylko psy

W naszej galerii możesz zobaczyć, jak wygląda Ukraina w czasie wojny.

Sonda
Przyjąłeś pod swój dach uchodźcę?
Gen. Mirosław Różański: Trwa wyścig z czasem. Jesteśmy zakładnikami tragedii i ludobójstwa [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE