Igor Zalewski

i

Autor: Super Express

Igor Zalewski Zawrót głowy od sukcesów [Seta do śniadania]

2022-04-25 4:16

Tak dużo nas ostatnio zaskoczyło, że aż wydawało mi, że już nic mnie nie zaskoczy – bo jednak człowiek się uodparnia. A jednak. Wciąż zdarza mi się osłupieć. W ciągu kilku minionych dni aż dwa razy, komentuje Igor Zalewski.

Pierwszy to by ten, gdy Donald Tusk ogłosił, iż trwał w opozycji wobec Angeli Merkel. Jak podkreślił, nie była to opozycja hałaśliwa, bo to nie w jego stylu. Ale była. To był bardzo subtelny sprzeciw, można wręcz powiedzieć ściśle tajny. Albo bezobjawowy. Ale też przecież prawdziwe bohaterstwo nie odbywa się przy w świetle jupiterów. Lecz w tych ciemnych zaułkach rzeczywistości, gdzie nie dociera światło dzienne. Dobrze jednak, że ten sekret ujrzał wreszcie światło dzienne.

CZYTAJ: Potężny rosyjski samolot właśnie przeleciał nad Polską. Dlaczego?!

Jednakże bardziej zaskakuje mnie coś co zwykło się nazywać „polską polityka zagraniczną”. Umówmy się – to nie była specjalność zakładu występującego pod szyldem Zjednoczonej Prawicy. Ani szczególnie dynamiczna ta polityka nie była, ani zbyt poradna. To wstawanie z kolan średnio nam wychodziło. Aż tu nagle… Premier, prezydent, minister spraw zagranicznych, ministrowie, ambasadorowie – wszyscy nagle zaczęli jeździć po świecie, przyjmować zagranicznych gości, spotykać się w trójkątach, czworokątach i innych kątach z takim natężeniem i energią, jakby w podziemiach MSZ rozpoczęła działalność wielka fabryka amfetaminy. Polska dyplomacja przeżywa świetny okres i zdaje się – jeśli mierzyć liczbą oficjalnych spotkań i wizyt – najbardziej intensywny w swych dziejach. Aktywnie stara się wycisnąć jak najwięcej z tej kryzysowej, ale dającej rozliczne możliwości sytuacji. Przyznaję bez bicia – byłem człowiekiem małej wiary i nie bardzo w ten impet wierzyłem. Ale jest.

SPRAWDŹ: Tak mieszka Donald Tusk. Jak wygląda jego dom w Sopocie? ZDJĘCIA

Zadziwiająca jest intensywność, ale i wielopoziomowość polskich działań. Na górze trwa wykuwanie nowego porządku w naszej części Europy (oby coś nam wyszło z tego Międzymorza), niżej też staramy się wygrać, ile się da, czego przykładem choćby przeniesienie z Rosji do Polski wielce prestiżowych WorldSkills Europe, czyli takiego Mundialu edukacji branżowej. To jest naprawdę wielki sukces. Człowiek aż dziwnie się czuje – wszędzie o nas dobrze mówią i piszą. A krytykują Niemcy. Trochę trudno się do tego przyzwyczaić.

Donald Tusk kończy 65 lat
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają