SG opinie Zalewski.jpg

i

Autor: Autor: SE SG opinie Zalewski.jpg

Igor Zalewski o opozycji: Niedobór programu, nadmiar celebrytów

2021-12-27 6:30

Czy opozycja ma szansę pokonać PiS tylko dzięki sympatii rozpoznawalnych twarzy a bez konkretnego programu odpowiadającego na potrzeby wyborców? "Akurat przed Świętami, właściwie na gwiazdkę, opozycja dostała ciekawy sondaż. Trudno go nazwać prezentem, była to raczej rózga. Bo z sondażu wynika, że aż 63 procent Polaków uważa, że opozycja nie jest gotowa na przejęcie władzy" - pisze w felietonie dla "Super Expressu" Igor Zalewski. Zgadzacie się z naszym felietonistą?

Te wyniki powinny być tym bardziej niepokojące, że rząd Zjednoczonej Prawicy nie ma od miesięcy najlepszej passy. Wewnętrzne spory, pasmo afer, kontrowersyjne ustawy, wisząca na włosku większość parlamentarna a to wszystko w cieniu narastającej fali epidemii, z którą władza radzi sobie umiarkowanie skutecznie. Wydawałoby się, że to idealna sceneria dla przeciwników rządu.

Okazuje się jednak, że znużone społeczeństwo wcale nie wypatruje z nadzieją zmiany. Bo ocenia wianuszek partii opozycyjnych jako niewystarczająco dojrzały do przejęcia władzy. Trudno z tym werdyktem dyskutować, warto się zastanowić jaka jest jego geneza. Co czyni – w oczach przeciętnego Polaka – opozycję niezdolną do rządzenia?

Wymieniłbym dwie kwestię: brak programu i Krystynę Jandę. Donald Tusk uparł się, że do pokonania PIS-u nie potrzebny jest pozytywny program, wystarczy sama krytyka władzy. Pod tym względem nie różni się akurat od swoich poprzedników, czyli Borysa Budki i Grzegorza Schetyny, którzy przez ładnych parę lat proponowali wyborcom jedynie histerię, a nie wizję. Tusk nie dał tu akurat dobrej zmiany i Platforma programowo nie przedstawia żadnego programu poza „antypisizmem”. Czy to skuteczna strategia? Kolejne wybory i ostatni sondaż pokazują, że niekoniecznie. To aż dziwne, że mądrzy ludzie nie uczą się na błędach. Może z tego płynąć wniosek, że wcale nie są tacy mądrzy.

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Tusk nie jest liderem opozycji. Nie wygra z Kaczyńskim

Brak programu to jeden problem, a polityczna nadaktywność celebrytów to problem drugi. Postaci w typie Krystyny Jandy postrzegane są jako związane z opozycją, więc kiedy pani Krystyna opublikuje jakiegoś szczególnie durnego twitta, albo opowie jak to musi mrozić chleb z powodu drożyzny, idzie to na konto Platformy Obywatelskiej. Oczywiście, Janda jest tu postacią symboliczną i takich Jand jest na tyle dużo, że zawsze akurat któraś coś palnie. I dopóki te lotne brygady nie wpadną na to, żeby trochę pomilczeć, to opozycja będzie uznawana za niegotową do przejęcia władzy. Co – w związku z tym – potrwać może jeszcze całkiem długo.

Sonda
Chciałbyś, żeby Donald Tusk był ponownie polskim premierem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają