Szymon Hołownia, Andrzej Duda

i

Autor: Piotr Molecki/East News, Filip Naumienko/REPORTER

MOCNE SŁOWA

Hołownia odpowiedział na słowa Dudy o aborcji. Postawił sprawę jasno

2024-03-14 8:43

- Kto chce zmiany prawa aborcyjnego w tym roku, ten popiera referendum. Jego wyniku prezydent nie może wetować - oświadczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia w mediach społecznościowych komentując w ten sposób wypowiedzi Andrzeja Dudy.

Prezydent Andrzej Duda pytany podczas wtorkowego (12 marca) wywiadu w Polsat News, czy dopuszcza możliwość liberalizacji prawa aborcyjnego powiedział, że "aborcja jest pozbawieniem życia człowieka i jeżeli ktoś żąda aborcji to - dla niego - żąda prawa do zabijania". - Dzisiaj ustawa dopuszcza możliwość przerwania ciąży, czyli de facto pozbawienia dziecka życia w łonie matki w sytuacji, gdyby było to zagrożenie dla życia kobiety. Z tego punktu widzenia bezpieczeństwo życia kobiety jest zabezpieczone - wyjaśnił prezydent.

ZOABCZ: Tusk w USA przyznał, co myśli o aborcji. Dodał, czemu nie chce rozmawiać z papieżem Franciszkiem!

Prezydent dodał, że "nie powinno być referendum w sprawach życia i śmierci". Nie odpowiedział jednak na pytanie, czy wziąłby pod uwagę wyniki referendum, gdyby takowe się odbyło. Pytany natomiast o ustawę ws. tabletki "dzień po" - powiedział, że przeanalizuje nowelizację, "natomiast ustawy, która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady, nie podpisze". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą".

W środę do tych wypowiedzi odniósł się w mediach społecznościowych marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Deklaracja Prezydenta w sprawie pigułki dzień po pozbawia złudzeń - zawetuje każdą liberalizację praw, która wyjdzie z tego Sejmu. Kto chce zmiany prawa aborcyjnego w tym roku, ten popiera referendum. Jego wyniku Prezydent nie może wetować. Takie mamy prawo - napisał marszałek Sejmu na platformie X.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego, którą w ubiegłym tygodniu poparł Senat, przewiduje dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octanu uliprystalu – dla osób powyżej 15 lat. Tabletkę z nim (ellaOne), zwaną "tabletką dzień po" należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia. Od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne tylko na receptę. Istota procedowanych rozwiązań sprowadza się do uchylenia tego przepisu. W sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych w listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty ustaw. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. Pod koniec stycznia tego roku do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania. Oprócz tych projektów pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów dot. aborcji. Politycy TD chcą też, aby w sprawie aborcji odbyło się referendum.

NIŻEJ ZDJĘCIA, KTÓRE POKAZUJĄ, JAK MIESZKA HOŁOWNIA

Sonda
Czy uważasz, że kobiety powyżej 15 roku życia powinny bez recepty móc kupić tabletkę "dzień po"?
Dr hab..Tomasz Słomka: Marszałek Hołownia zmienił reguły w trakcie gry