Sporo współczesnych polityków pochowanych jest na Powązkach Wojskowych w Warszawie. W nowej Alejach Zasłużonych spoczywają: Artur Górski (1970-2016) - poseł PiS, który zmarł na białaczkę w czasie VIII kadencji Sejmu. Był także politologiem, dziennikarzem i wykładowcą akademickim. Z żoną Agatą Gałuszką-Górską (ur. 1973), która jest zastępcą Prokuratora Krajowego, miał syna Kacpra. Tuż obok pochowany jest Andrzej Urbański (1954-2016), dziennikarz i polityk, szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezes zarządu TVP w latach 2007-2008. Zmarł on w wyniku choroby nowotworowej. Nieopodal ochowani są także: profesor Władysław Bartoszewski (1922-2015), więzień Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego - ps. Teofil, dwukrotnie minister spraw zagranicznych, senator IV kadencj oraz profesor Zbigniew Religa (1938-2009) - znakomity kardiochirurg, który przeprowadził pierwszą w polscę transplantacje serca oraz były minister zdrowia.Był nałogowym palaczem, przeznał się też do alkoholizmu. Zmarł na raka płuc. Jego pogrzeb miał charakter świecki. W filmie "Bogowie" w Zbigniewa Religę wcielił się Tomasz Kot.
W innej części cmentarza spoczywają także:
Lech Falandysz (1942-2003) - doktor nauk prawnych, doradca prezydenta Lecha Wałęsy. Zasłynął, gdy udowadniał, że prezydent miał prawo odwołać z KRRiT dwóch „swoich” członków Marka Markiewicza i Macieja Iłowieckiego. Takie działanie nazwano „falandyzacją prawa”. Przyznał się do alkoholizmu. Zmarł na raka trzustki. Z żoną Barbarą (1959–2015), która była prawniczką miał czworo dzieci.
Andrzej Bączkowski (1955-1996) - prawnik, minister pracy i polityki socjalnej w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza. Zmarł na zawał serca w czasie pełnienia obowiązków.
Tomasz Kalita (1979-2017) - polityk, rzecznik prasowy SLD. Zmarł na guza mózgu - glejaka. Przed śmiercią wziął ślub z Anną Monkos, dziennikarką "Uwagi" TVN.
Józef Oleksy (1946-2015) - polityk SLD, premier, Marszałek Sejmu i minister spraw wewnętrznych i administracji. Przed transformacją należał do PZPR, był I sekretarzem w Białej Podlaskiej. Z żoną Marią miał syna Michała i córkę Julię. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej.
Groby polskich komunistów. Tak pochowani są dygnitarze PRL. (Nie)zapomniani Wideo
Aleja Zasłużonych przy głównym wejściu na Powązki Wojskowe:
Bronisław Geremek (1932-2008) - profesor nauk humanistycznych, działacz opozycji antykomunistycznej, szef Unii Wolności, były minister spraw zagranicznych, eurodeputowany. Zginął w wypadku samochodowym Lubieniu. Jego żoną była Hanną Teresą Geremek (1930–2004), z którą miał synów Marcina i Macieja, którzy zostali lekarzami. Henryk Wujec (1940-2020) - działacz antykomunistyczny, polityk Unii Wolności, poseł na Sejm i były wiceminister rolnictwa. Z wykształcenia był fizykiem. Zmarł po długiej chorobie. Z żoną Ludwiką miał syna Pawła, dziennikarza. Jan Lityński (1946-2021) - działacz antykomunistyczny, poseł i polityk Unii Wolności. Jako dziecko wręczył kwiaty Bolesławowi Bierutowi, co zarejestrowały kamery Kroniki Filmowej. Z pierwszą żoną Anną Dodziuk (ur. 1947) miał córkę Barbarę, aktorkę z zespołem Downa. Utonął w Narwii ratując swojego psa.
Jacek Kuroń (1934-2004) - działacz antykomunistyczny, poseł z ramienia Unii Demokratycznej, dwukrotny minister pracy i polityki socjalnej. Twórca tzw. czerwonego harcerstwa. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników. W III RP zasłynął z rozdawania kuroniówki, czyli darmowego posiłku, głównie gorącej grochówki dla potrzebujących. Sam taką zupę nosił w termosie. Kuroniówka stała się synonimem zasiłku dla bezrobotnych. Jego syn Maciej (1960-2008) był znanym kucharzem. Pochowany jest z matką Grażyną "Gają" Kuroń na Starych Powązkach w Warszawie.
Kornel Morawiecki (1941-2019) - polityk, fizyk i nauczyciel akademicki. Założyciel Solidarności Walczącej. Marszałek senior VII kadencji Sejmu (był posłem Kukiz'15). Zmarł na raka trzustki. Jego synem jest premier Mateusz Morawiecki Jan Olszewski (1930-2019) - adwokat, były premier, twórca Ruchu Odbudowy Polski. W czasie PRL obrońca działaczy antykomunistycznych. W 2011 roku doznał udaru mózgu. W czasie II wojny światowej był harcerzem Szarych Szeregów i brał udział w powstaniu warszawskim.
Zbigniew Romaszewski (1940-2014) - doktor nauk fizycznych, działacz opozycji antykomunistycznej, senator PiS, wicemarszałek Senatu. Z żoną Zofią miał córkę Agnieszkę Romaszewską-Guzy, znaną dziennikarkę.W dzieciństwie trafił z matką do obozu pracy w Groß-Rosen. Ojciec Józef zginął w Sachsenhausen.
Groby ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie zapomnimy tej tragedii! (Nie)zapomniani WIDEO
Stare Powązki W Warszawie
Stefan Kozłowski (1928–2007) - minister ochrony środowiska, geolog i nauczyciel akademicki. Z zamiłowania taternik. Zmarł nagle, wygłaszając referat na konferencji „Krynica 2007”.
Jan Kułakowski (1930-2011) - polityk, prawnik, ambasador i dyplomata. Poseł do PE z listy Unii Wolności, negocjował wejście Polski do UE. Brał udział w powstaniu warszawskim jako sanitariusz pułku "Baszta". Z żoną Zofią (1929-2016) miał córki Krystynę, Barbarę i Elżbietę.
Andrzej Stelmachowski (1925-2009) - profesor nauk prawnych, minister edukacji, pierwszy Marszałek Senatu w III RP. Z żoną Anną miał synów Stanisława i Zbigniewa.
Wiesław Chrzanowski (1923-2012) - uczestnik powstania warszawskiego, profesor nauk prawnych, założyciel i pierwszy prezes Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Był Marszałkiem Sejmu i ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.
Świątynia Opatrzności Bożej - Panteon Wybitnych Polaków
Krzysztof Skubiszewski (1926-2010) - profesor nauk prawnych, pierwszy niekomunistyczny minister spraw zagranicznych III RP. Zmarł po krótkiej chorobie związanej z kontuzją stawu biodrowego.
Longin Komołowski (1948-2016) - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister pracy i polityki społecznej w rządzie AWS-UW. Z wykształcenia inżynie budowy maszyn i okrętów po Politechnice Szczecińskiej.
Cmentarz leśny w Laskach pod Warszawą
Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) - pierwszy premier III RP, przewodniczący UD i UW. Poseł na Sejm PRL (Stowarzyszenie Pax) i Sejm III RP. Zasłynął tym by przeszłość tzn. komunizm odciąć tzw grubą kreską. Jego pierwsza żona Krystyna Kuleszanka zmarła w 1948 roku na gruźlicę zaledwie rok po ślubie. Druga żona Ewa Proć zmarła w 1970 roku. Miał z nią trzech synów - Wojciecha (ur. 1957) - dziennikarza, Adama i Michała (ur. 1967) - był posłem PSL-UED w 2019 roku, zajmując miejsce Ewy Kopacz, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego.
Aleksander Małachowski (1924-2004) - polityk Unii Pracy, marszałek senir I kandencji Sejmu III RP. Był spokrewniony ze Stanisławem Małachowskim, marszałkiem Sejmu Wielkiego (1788-1792). W czasie wojny aresztowany przez NKWD i zesłany do łagru. W PRL dziennikarz i prezenter telewizyjny. Wstapił do Solidarności i był internowany w stanie wojennym
Groby poza Warszawą
August Chełkowski (1927-1999) - profesor nauk fizyki, wykładowca akademicki, rektor Uniwersytetu Śląskiego (jako jedyny rektor w Polsce internowany). Był Marszałkiem Sejmu II kadencji. Jego babka Maria Chełkowska (1878-1960) była znaną działaczką polityczną i społeczną. Z mężem Józefem doczekała się aż 14 dzieci, które wychowywali w Pałacu w Śmiełowie, gdzie obecnie mieści się muzeum Adama Mickiewicza. Została pochowana na cmentarzu na Salwatorze w Krakowie. August Chełkowski zmarł w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu.
Czesław Janicki (1926-2012) - zootechnik, profesor nauk rolniczych, minister rolnictwa i wicepremier w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Pochowany na cmentarzu parafialnym św. Jana Vianneya w Poznaniu
Krystyna Łybacka (1946-2020) - polityk SLD, minister edukacji narodowej. Pochowana na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.
Robert Głębocki (1940-2005) - polski astrofizyk, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, działacz „Solidarności”, minister edukacji narodowej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Pochowany na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku
Piotr Kołodziejczyk (1939-2019) - wiceadmirał, dowódca 3 Flotylli Okrętów i Marynarki Wojennej, minister obrony narodowej w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Pochowany na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
Andrzej Urbańczyk (1946-2001) - dziennikarz, redaktor naczelny "Trybuny", poseł SLD. Zagrał epizod w "Wodzireju" Feliksa Falka. Utonął w wodach tzw. kanału miłości w Sidari w czasie wakacji w Grecji. Został pochowany na Cmentarzu rakowickim w Krakowie.
Jolanta Fedak (1960-2020) - polityk PSL, minister pracy i polityki społecznej. Zmarła w wyniku choroby nowotworowej. Pochowana Cmentarzu Komunalnym w Zielonej Górze.
Izabella Sierakowska (1946-2021) - polityk SLD. Pochowana na cmentarzy przy ul. Lipowej w Lublinie.
Janusz Sanocki (1954-2020) - były poseł Kukiz'15 i burmistrz Nysy.Zzmarł na COVID-19. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Nysie.
Rafał Wójcikowski (1973-2017) - doktor nauk ekonomicznych, wykładowca, poseł Kukiz'15. Zginął w wypadku samochodowym. Pochowany na cmentarzu przy ul. Smutnej w Tomaszowie Mazowieckim.
Andrzej Leper (1954-2011) - lider Samoobrony, minister rolnictwa i wicepremier (stracił stanowisko po wybuchu afery gruntowej), wicemarszałek Sejmu. Ukończył Technikum Rolnicze w Sypniewie, nie przystępując do matury. W Sądzie Rejonowym w Koszalinie trwał proces, w którym Lepper oskarżony był o składanie fałszywych zeznań ws. afery gruntowej. Zmarł śmiercią samobójczą w swoim warszawskim biurze. Miał powiesić się z powodu silnej depresji, na którą cierpiał po niepowiodzeniach politycznych. Został pochowany na cmentarzu w Krupach (woj. zachodniopomorskie) Wątek upozorowanego samobójstwa bohatera wzorowanego na Lepperze pojawiła się w filmie Patryka Vegi "Służby specjalne". Z żoną Ireną miał syna Tomasza oraz córki Małgorzatę i Renatę. Głośno było także o seksaferze z udziałem Andrzeja Leppera. Działaczka Samoobrony Aneta Krawczyk oskarżyła polityka o to, że proponował jej pracę na stanowisku dyrektora biura poselskiego w zamian za usługi seksualne.Ta twierdziłą nawet, że jest on ojcem jej dziecka, co wykluczyły badania DNA.
Nie żyją już także inni politycy związani z Samoobroną, m.in: Józef Żywiec, Henryk Dzido, Henryk Ostrowski, Stanisław Dulias i Józef Pilarz.