Dr Jerzy Targalski nie żyje

i

Autor: Michał Woźniak/East News Dr Jerzy Targalski nie żyje

Grób Jerzego Targalskiego

Wdowa po znanym historyku nie miała pieniędzy na nagrobek. Pomógł premier i fundacja

2023-02-08 8:50

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" poinformowała o zmianach na grobie dr Jerzego Targalskiego (+69 l.). Znany historyk, publicysta i działacz opozycyjny w okresie PRL, który zasłynął współautorstwem kontrowersyjnej książki "Resortowe dzieci. Media", zmarł blisko półtora roku temu po ciężkiej chorobie i miał do tej pory bardzo skromną mogiłę na w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

- Zarząd Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", w imieniu wdowy, przyjaciół, współpracowników i wychowanków śp. dra Jerzego Targalskiego, prowadził w 2022 roku zbiórkę środków finansowych na ufundowanie jego nagrobka. Dzięki wsparciu finansowemu wielu Darczyńców, którzy wzięli udział w zbiórce funduszy, mających na celu umożliwienie realizacji projektu, oraz środkom z dotacji Kancelaria Premiera , udało się stworzyć nowy pomnik tego wybitnego Polaka na Powązkach - czytamy na Facebooku fundacji.

- Nagrobek opracowany został wspólnie z wdową i przyjaciółmi zmarłego oraz przy wsparciu prof. Janusza Smazy z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Realizacją projektu oraz montażem zajął się Radosław Tusznio, prowadzący przedsiębiorstwo Tussini - Konserwacja Dzieł Sztuki - poinformowała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Przy okazji podziękowano premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, Wojciechowi Labudzie, pełnomocnikowi premiera ds. ochrony miejsc pamięci, Janowi Dziedziczakowi, - pełnomocnikowi rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą i Zbigniewowi Rau, ministrowi spraw zagranicznych.

Fundacja opublikowała także zdjęcia nagrobka Jerzego Targalskiego. Widnieje na nim cytat: "Oni zawsze wiedzą lepiej".

Nowa ustawa o cmentarzach i pochówkach. Cyfrowa karta zgonu, baza grobów i koroner. Niezapomniani