Edward Gierek

i

Autor: NAC Edward Gierek

Zdjęcie jego miejsca spoczynku

Grób Edwarda Gierka w 21. rocznicę śmierci. Widok łamie serce

2022-07-30 17:40

Postać Edwarda Gierka do dziś budzi olbrzymie kontrowersje. Wypomina mu się m.in. ogromne zadłużenie Polski, ale jednocześnie pamięta pewne złagodzenie kursu (między innymi w kwestii cenzury). Urząd objął po Władysławie Gomułce, który ze stanowiska odszedł skompromitowany wysłaniem wojska przeciw robotnikom na wybrzeżu. W piątek minęła 21. rocznica jego śmierci.

Edward Gierek - bohater czy zdrajca?

Edward Gierek postawił sobie za cel budowę Polski silnej gospodarczo. Dzięki kontaktom zagranicznym ściągał do Polski olbrzymie pieniądze, które lokował w gospodarkę. Na wierzch wyszły natomiast błędy gospodarki centralnie planowanej i ogólnie rzecz biorąc - bumelanctwa systemu. Inwestycje były bardzo często marnotrawione. Jeżeli doszły do skutku to zaczęły działać z opóźnieniem, albo produkowały towary niskiej jakości.

Dekada rządów Gierka to sinusoida – do 1975 roku i po nim. Ponadto był człowiekiem czołobitnym wobec Moskwy, bardzo próżnym i żądnym pochlebstw. „Ja o jeszcze jednej rzeczy chciałem zakomunikować towarzyszom: ja mam poważne trudności z pisaniem, z formułowaniem, ja towarzyszom otwarcie mówię o tym” - wyznał na plenum KC PZPR w marcu 1956 r. Spory o osobę Edwarda Gierka trwają do dzisiaj i nadal powraca pytanie – czy był bohaterem czy zdrajcą?

Edward Gierek zmarł 29 lipca 2001 r. w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. W pogrzebie Edwarda Gierka wzięło udział około 10 tysięcy osób. Zgodnie z jego życzeniem pogrzeb miał charakter świecki.

Gierek grób

i

Autor: Facebook - Zbyszek Zaborowski Gierek grób
„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk
Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?