Jarosław Gowin

i

Autor: SUPER EXPRESS Jarosław Gowin

Gowin przyznał się do depresji. Ekspertka mówi, jak może się to odbić na społeczeństwie

2022-01-31 15:30

Problemy w psychiatrii trwają od dawna. Być może po tym, jak lider Porozumienia Jarosław Gowin publicznie przyznał się do depresji i walki o swoje zdrowie, Polacy zaczną dbać o tę sferę. W rozmowie z „SE” dr Joanna Krzyżanowska- Zbucka, psychiatra, ordynator oddziału zapobiegania nawrotom w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, mówi, jaki wpływ na społeczeństwo może mieć wyznanie polityka.

Według dr Joanny Krzyżanowskiej-Zbuckiej, otwarte mówienie o depresji może przyczynić się do zmiany podejścia Polaków do samej depresji. Zwłaszcza, jeśli o depresji mówi tak znana osoba jak polityk Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

- Mam nadzieję, że takie świadectwo osoby publicznej sprawującej poważne stanowisko, będzie kolejnym wydarzeniem wpływającym na zmianę stereotypów związanych z zaburzeniami psychicznymi. Depresja jest "czymś złym" - bo przynosi cierpienie, a czasami śmierć, ale nie jest sprawą, której powinniśmy się wstydzić. Przytrafić się może każdemu, niezależnie od wykształcenia, statusu czy miejsca zamieszkania. Wiele czynników biologicznych i społecznych wpływa na pojawienie się objawów depresji - mówi nam ekspertka. Zdaniem dr Krzyżanowskiej-Zbuckiej, działalność polityczna może być czynnikiem ryzyka w kontekście depresji. - Są zawody bardziej narażone na pojawienie się kryzysu psychicznego, takie jak służby mundurowe, ratownicze, zawody związane z pomaganiem innym ludziom i z dużą odpowiedzialnością. Polityk, osoba publiczna także, według mnie, znajduje się w tej grupie - przekonuje mówiąc o Jarosławie Gowinie.

Jarosław Gowin a depresja

Przypomnijmy, że pod koniec listopada były wicepremier Jarosław Gowin trafił do szpitala. Przyczyną hospitalizacji miała być depresja. W krótkim oświadczeniu Magdalena Sroka, rzeczniczka ugrupowania, poinformowała wówczas: „Od kilku dni Jarosław Gowin, w związku z rekomendacjami lekarzy, przebywa w szpitalu. Rodzina i przyjaciele proszą o zachowanie prywatności”. Kilka dni temu Gowin oficjalnie wrócił do polityki i otwarcie przyznał, że cierpiał na depresję, ale wrócił silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Super Raport 31.01 (Goście: gen. Waldemar Skrzypczak - były dowódca Wojsk Lądowych oraz Hanna Gill-Piątek - Polska 2050) Sedno Sprawy: Sławomir Nitras
Sonda
Jak oceniasz działalność Jarosława Gowina?
Nasi Partnerzy polecają