Gen. Waldemar Skrzypczak

i

Autor: Piotr Bławicki

Gen. Waldemar Skrzypczak: Relacje z Putinem ważniejsze niż bazy w Polsce

2018-09-20 5:00

Były dowódca Wojsk Lądowych komentuje efekty wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

„Super Express”: – Z zakończonej wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu zapamiętamy głównie słowa Donalda Trumpa o tym, że Amerykanie zastanawiają się nad stałą bazą swoich wojsk w Polsce. Doczekamy się Fort Trump?
Gen. Waldemar Skrzypczak: – Na pewno zabieganie o większą obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest ważne, a próby dogadania się z Trumpem istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju. Niemniej decyzja o stałej bazie nie zapadła i długo nie zapadnie. Ta decyzja będzie bowiem zależała od relacji prezydenta USA z Putinem. Nie wygląda na to, żeby te relacje miały ulec dramatycznemu pogorszeniu. Trumpowi zależy na odprężeniu z Rosją, a taka baza byłaby kością niezgody między Waszyngtonem a Moskwą. Niewiele zmieni tu nasza deklaracja, że wyłożymy na nią miliardy dolarów i nazwiemy ją Fort Trump.
– Jesteśmy więc zakładnikami relacji Trump-Putin?
– To nic nowego. Trzeba to uwzględnić w naszej strategii bezpieczeństwa. Tak samo jako to, że Trump jest w stanie wojny z Chinami i Unią Europejską. Oczywiście, to „tylko” wojna handlowa, ale jej rozmach musi dawać nam do myślenia. W mojej ocenie to starcie skończy się dla Amerykanów upokarzającym pokojem. Już dziś przez tę wojnę handlową Stany Zjednoczone tracą na znaczeniu. Proszę bowiem zwrócić uwagę, jak świat na nią reaguje.
– Jak?
– Rodzeniem się sojuszy, które z punktu widzenia Polski są niezwykle niebezpieczne. To zwłaszcza sojusz chińsko-rosyjski. W kontrze do Trumpa budują się w Europie kojne sojusze, a nas w rozmowach o nich nawet nie ma. W tej sytuacji na szachownicy zostanie tylko Trump i my jako państwo, które postawiło wszystko na budowanie relacji z Trumpem. Amerykański prezydent nie jest bowiem w stanie wygrać wojny zarówno z Chinami, jak i Unią Europejską. Skończy się to tak, że swoją polityką Trump doprowadzi do izolacji Stanów Zjednoczonych. A Polska pozostanie kompletnie sama.
– Sugeruje pan, żeby ominąć Trumpa w polskiej strategii bezpieczeństwa?
– Sojusz z Amerykanami jest nam potrzebny, bo jesteśmy w NATO, ale drugim filarem naszego bezpieczeństwa jest UE. Skoro jesteśmy w Europie, a nie za Atlantykiem, powinniśmy poświęcać też wiele uwagi budowaniu relacji wewnątrz Wspólnoty. Musimy brać pod uwagę, że Ameryka może już nie być gwarantem bezpieczeństwa w Europie. Tej refleksji niestety w kręgach rządowych kompletnie brakuje. Nie można budować relacji z Waszyngtonem kosztem relacji w ramach Unii Europejskiej. A tak to niestety dziś wygląda.
Rozmawiał Tomasz Walczak

Sprzęt elektroniczny w bardzo niskich cenach? To możliwe, zajrzyj na Komputronik promocje.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE