wybuch w Komendzie Głównej Policji. Komendant Jarosław Szymczyk trafił do szpitala

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express, Shutterstock, Przemysław Szyszka/Super Express wybuch w Komendzie Głównej Policji. Komendant Jarosław Szymczyk trafił do szpitala

zrobiono audyt

Gen. Szymczyk w opałach! Porażające ustalenia! MSWiA reaguje

2024-02-23 14:11

W grudniu 2022 roku w biurze komendanta głównego policji doszło do wybuchu granatnika. Jak się wówczas okazało, to ówczesny szef KGP gen. Jarosław Szymczyk odpalił granatnik, który dostał w prezencie od służb Ukrainy, gdy był tam z wizytą. Wybuchł skandal! Sprawa jednak nie ucichła, została zbadana. Wyniki audytu mają być porażające!

W grudniu 2023 roku generał Jarosław Szymczyk pożegnał się ze stanowiskiem. Jednak nie będzie mógł cieszyć się spokojem, bo wiszą nad nim czarne chmury. Teraz, jak podaje Onet, zakończyła się kontrola w sprawie wybuchu granatnika i są znane wyniki audytu, który został zlecony po zmianie władzy, gdy na czele MSWiA stanął Marcin Kierwiński. Z ustaleń portalu wynika, że kontrolerzy znaleźli w tej sprawie ponad 15 nieprawidłowości, związanych z łamaniem procedur.

- Nieprawidłowości dotyczą m.in. samego postępowania z tym "prezentem", zaniedbania przy tym wszelkich procedur, zachowania komendanta i innych osób już po wybuchu granatnika, a także sposobu badania, a właściwie niebadania tej sprawy. Spowodowało to sprowadzenie zagrożenia dla wielu osób. Potwierdziło się to, o czym spekulowano od dawna, że próbowano wszystko zamieść pod dywan, a po eksplozji nie zadbano nawet o kwestie bezpieczeństwa. Weszli tam tylko "swoi" i szybko zaczęli "zasypywać" całą sprawę - komentuje informator Onetu z MSWiA. Co więcej, ma zostać złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez gen. Jarosława Szymczyka, i to już w ciągu najbliższych dni. I jak dodał informator, zawiadomienie do prokuratury będzie dotyczyło Jarosława Szymczyka

CZYTAJ: Wybuch granatnika. Ile kosztował remont gabinetu Szymczyka?

KONFERENCJA W MSWiA - TEKST JEST AKTUALIZOWANY

Wiadomo też, że w piątek, 23 lutego odbędzie się konferencja prasowa ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego i wiceministra Czesława Mroczka poświęcona właśnie wynikom kontroli przeprowadzonej w KGP w związku z wybuchem granatnika.  

- 27 uchybień pokazuje skalę upadku. Po rozmowie z dyrektorami zajmującymi się kontrolą zdecydowałem, że zostaną złożone zawiadomienia do prokuratury. Jedno z nich będzie dotyczyć gen. Szymczyka, za posiadanie granatnika bez pozwoleń stwierdził Marcin Kierwiński, szef MSWiA. - Pierwsze zawiadomienie będzie dotyczyło komendanta głównego policji gen. Szymczyka i będzie dotyczyło paragrafu art. 263 par. 2, czyli posiadania broni, granatnika wbrew obowiązującym przepisom. Drugie zawiadomienie będzie dotyczyło złamania art. 231 par. 1 KK, a więc niedopełnienie obowiązków i działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego poprzez niewydanie poleceń sprawdzenia pirotechnicznego otrzymanego prezentu, pomimo posiadania w tym zakresie możliwości - dodał Marcin Kierwiński.

Kierwiński zaznaczył, że podczas wizyty w Ukrainie generał Szymczyk miał pełne możliwości, aby sprawdzić, nakazać sprawdzić, granatnik, jednak tego nie zrobił.

 - To samo w sobie jest szokujące, gdyż dotyczy wysokiego funkcjonariusza służb państwowych, ale jest ewidentnym niedopełnieniem obowiązków służbowych – dodał.

Kim jest Jarosław Szymczyk?

Jarosław Szymczyk pochodzi z Katowic, urodził się w 1970 roku. Jest absolwentem Szkoły Policyjnej w Szczytnie, jak również Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracę w policji rozpoczął w 1990 roku w Gliwicach. Był komendantem miejskim policji w Gliwicach. Zaś w 2007 roku został podkarpackim komendantem wojewódzkim policji w Rzeszowie. Kilka lat później, w 2012 roku, został powołany na świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach. Od 2014 roku został mianowany nadinspektorem, a w 2015 roku został komendantem wojewódzkim na Śląsku. Na swoim koncie ma wiele odznaczeń, w tym Brązowy Krzyż Zasługi przyznany mu w 2004 roku. Po dymisji Zbigniewa Maja objął funkcję komendanta głównego policji, ze stanowiskiem pożegnał się w grudniu 2023. 7 grudnia 2023 został odwołany ze stanowiska komendanta głównego policji. Co ciekawe, był najdłużej urzędującym komendantem głównym w historii policji. 

W poniższej galerii zobaczysz, jak wyglądała komenda policji po wystrzale granatnika:

Mariusz Sokołowski, były rzecznik KGP: Czasami jest mi wstyd za policjantów
Sonda
Czy komendant policji powinien ponieść konsekwencje, jeśli potwierdzi się, że był odpowiedzialny za wybuch?