Gdyby Rosja wygrała wojnę, może pójść dalej. Generał Koziej wskazuje potencjalny cel

2022-09-05 12:57

Aktualnie wojna w Ukrainie przeszła w fazę pełzającą, gdy armia ukraińska i rosyjska walczą o każdą wioskę. Generał Stanisław Koziej wyjaśnił w „Expressie Biedrzyckiej”, że prezydent Władimir Putin w końcu zdecyduje się na wojnę na dużą skalę i ogłosi masową mobilizację rezerwistów.

Na wojnie zapanowała równowaga sił

Ukraina ogłosiła, że prowadzi w Donbasie kontrofensywę. Kamila Biedrzycka spytała o nią swojego gościa generała Stanisława Kozieja, byłego szefa BBN. – Rosja utraciła inicjatywę, a Ukrainie nie jest do niej gotowa. Jest względna równowaga sił i obie strony mają jednakowy cel. W tej wojnie nie chodzi o pokonanie armii, ale o zdobycie lub utrzymanie terenu. Czyli punktem odniesienia działań jest terytorium i obserwujemy walki o wioski i małe miasteczka. Od ich zajmowania zależy sukces lub porażka. Ukraińcy ogłosili zwiększoną aktywność na przyczółku chersońskim, co jest „klasyką wojny”. Rzymskie legiony idąc do bitwy mieczami głośno biły w tarcze, aby zrobić wrażenie na przeciwnikach. Efekt propagandowy jest cały czas ważny i Ukraińcy zręcznie go rozgrywają – stwierdził gen. Koziej.

Co 2. rosyjska rakieta nie dolatuje do celu. NATO-wskie systemy PLOT wzmocniłby obronę

Wojna rezerw

Co musi się wydarzyć, aby wojenny pat się skończył? – dopytywała prowadząca „Express Biedrzyckiej”. – Skończyła się faza wojny pierwszych rzutów armii, które istniały przed wojną. Nadchodzi czas wojny rezerw. Obie strony muszą przygotować rezerwy, drugie rzuty, odwody i wprowadzić je do walki. Wojnę rozpoczynają żołnierze zawodowcy, a kończą je rezerwiści. Kto będzie miał lepsze rezerwy? Warto wskazać na ciekawą tendencję. Rezerwy armii rosyjskiej mogą być większe niż ukraińskie, bo Ukraińcy wszystkich mobilizują, co mogą w stanie wojny. Natomiast Putin boi się powszechnej mobilizacji, a nie wykluczam, że w końcu będzie się musiał na to zdecydować. Inaczej nie zgromadzi rezerw do kontynuowania swojej ofensywy. Rosją nie zamierza wycofać się z pierwotnych celów, czyli obalenia władzy ukraińskiej – powiedział ekspert.

Express Biedrzyckiej: Gen.Stanisław Koziej

Putin użyje taktycznej broni jądrowej?

Według Stanisława Kozieja, wcześniej lub później Putin będzie musiał się przyznać do prowadzenia wojny i może użyć argumentu, że atakowane jest rosyjskie terytorium. – Stanie się to np. wtedy, gdy włączy okupowane terytoria do Rosji po sfingowanych referendach. Wówczas każdy atak Ukraińców będzie atakiem na terytorium Rosji. Putin może to wykorzystać, przyspieszyć referenda, w zależności, co będzie wygodne. Obrona Rosji może nastąpić wszystkimi środkami, łącznie z bronią atomową – uważa generał. – Ryzyko dla świata polega na prowadzeniu eskalacji wojny przez Putina. On z tej metody nie zrezygnuje. Do eskalowania może ogłosić mobilizację. Może zaprezentuje swoją wojnę ojczyźnianą – dodał Koziej.

Na Ukrainie życie straciło 7 tys. cywilów. Od bomb, rakiet i pocisków artyleryjskich

Nuklearny szantaż zagrożeniem dla Polski 

Czy wojna może się rozlać? Według gościa „Expressu Biedrzyckiej”, jest ryzyko, że eskalowania szantażu użycia broni atomowej.Może być użyta, nawet na mały cel, aby zakończyć wojnę w Ukrainie. Zachód się tego obawia i nie jest odporny na rosyjską doktrynę. To jedno z największych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. Szantaż nuklearny taktyczną bronią atomową jest jednym z największych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa – podkreśla Stanisław Koziej. 

Następny cel: korytarz do Kaliningradu

Gdyby Rosja wojnę w Ukrainie wygrała, uwierzy, że jej doktryna szantażu nuklearnego jest skuteczna i może pójść dalej. Nie wykluczam, że kiedyś będzie chciała wybić sobie korytarz do Kaliningradu, tak jak dziś wybija korytarz na Krym. Jeśli będzie miała powodzenie, podejmie decyzję o błyskawicznej interwencji, po której będzie straszyła wojną jądrową – twierdzi generał Koziej.

Sonda
Czy wybuchnie kolejna wojna w Europie?

To WOJNA o PRZYSZŁOŚĆ Europy i Świata! Wszystko ROZSTRZYGNIE się zimą - posłuchaj komentarza dr Bartosiak w podcaście RAPORT Złotorowicza.

Listen to "Ukraina - To WOJNA o PRZYSZŁOŚĆ Europy i Świata! Wszystko ROZSTRZYGNIE się zimą - Bartosiak [RAPORT ZŁOTOROWICZA]" on Spreaker.