Francja, Niemcy

i

Autor: AP

Francja i Niemcy dostarczały sprzęt bojowy, którego Rosja używa na wojnie? Szokujący raport!

2022-03-18 11:27

Portal Investigate Europe informuje, że mimo embarga wprowadzonego po aneksji Krymu, co najmniej 10 państw Unii Europejskiej w latach 2015-2020 sprzedało Rosji broń za 346 mln euro. W zestawieniu przodują Francja i Niemcy. "Ten sprzęt można obecnie znaleźć na pokładach pojazdów lądowych, myśliwców i śmigłowców działających na froncie ukraińskim" - wynika z danych serwisu.

Jak to możliwe, skoro w 2014 roku, po aneksji Krymu, sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską zakazywały bezpośredniej lub pośredniej sprzedaży uzbrojenia i związanych z nim produktów, w tym broni, amunicji, pojazdów wojskowych czy sprzętu paramilitarnego? Winna jest luka prawna. Portal Investigate Europe, na który powołuje się PAP podaje, że wiele państw sprzedało Rosjanom sprzęt wojskowy "wykorzystując zapis o zwolnieniu z sankcji umów zawartych przed 1 sierpnia 2014 r. lub pomocniczych kontraktów niezbędnych do realizacji takich umów". Największym eksporterem sprzętu bojowego do Rosji była w tym czasie Francja (44 proc.), sprzedając towar wart 152 mln euro. Był to m.in. sprzęt termowizyjny do czołgów oraz systemy nawigacyjne i detektory podczerwieni dla myśliwców i śmigłowców bojowych. "Ten sprzęt można obecnie znaleźć na pokładach pojazdów lądowych, myśliwców i śmigłowców działających na froncie ukraińskim" - zdradza portal.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje wybitna ukraińska aktorka. Zginęła w czasie bombardowania Kijowa. "Nie ma przebaczenia!"

Dyrektor kijowskiego teatru: Wszyscy muszą walczyć [Super Raport]

Na drugim miejscu pod względem skali eksportu broni do Rosji były Niemcy (35 proc.). Sprzedały m.in. lodołamacze, uzbrojenie strzeleckie i pojazdy za łączną kwotę 121,8 mln euro. "Był to sprzęt opisywany jako towary podwójnego zastosowania, dlatego nawet proszeni przez nas o komentarz, krytyczni wobec eksportu broni politycy i organizacje pozarządowe o pacyfistycznym nastawieniu nie uznawali tego za złamanie embarga" - pisze Investigate Europe. Trzecim co do wielkości eksporterem towarów bojowych były Włochy. Stamtąd do Rosji trafiły części do aut terenowych Iveco, używanych teraz w Ukrainie, a także broń półautomatyczna oraz amunicja.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: "Rosjanie, zabierzcie zwłoki swoich żołnierzy". 14 tysięcy ciał wala się po ulicach

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?

Portal zaznacza jednak, że nie tylko UE zaopatrywała Rosję. "Według raportów Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) po aneksji Krymu Rosja pozostawała również drugim odbiorcą eksportu sprzętu wojskowego z Ukrainy" - donosi IE.

W galerii poniżej zobacz, jak wygląda teraz życie w zrujnowanym Mariupolu