Zakupy w sklepie

i

Autor: Getty Images Jak robić zakupy w sklepie? Co kupować?

Fatalne skutki szalejącej zarazy. Wirus wywoła drożyznę

2020-02-28 6:12

Eksperci grzmią: mniejsza produkcja, mniejsza konsumpcja i mniejsze wpływy z turystyki – to potencjalne skutki epidemii koronawirusa dla gospodarki. A efekt dla przeciętnego Polaka? Wyższe ceny produktów i usług.

Na infekcję spowodowaną koronawirusem zachorowało już na 82,6 tys. ludzi. Chiński wirus nie dotarł jeszcze do Polski, ale dotyka naszą gospodarkę. – W wielu krajach zaleca się ograniczenie wyjazdów turystycznych. Boleśnie dotknie to hotele, gastronomię i przewoźników – tłumaczy ekonomista Marek Zuber (48 l.).

Będziemy rzadziej jeździć na zagraniczne wczasy, a czy zaczniemy korzystać z polskich kurortów? Marek Zuber w to wątpi, bo nie będziemy mieli ochoty na wypoczynek. – Kiedy jest jakiś kryzys to nigdzie nie jeździmy. Nie chodzimy też do sklepów. Ucierpieć może nawet handel internetowy – ostrzega Zuber.

Grozi nam więc zahamowanie konsumpcji - siły napędowej polskiej gospodarki. Może też spaść produkcja w fabrykach, bo nie mają części z Chin.

– Gospodarce zaszkodzi też panika. Wydarzenia w Chinach oddziałują na rynki, bo ludzie kierują się emocjami. We Włoszech ludzie rzucili się do sklepów i podrożała żywność. U nas zdrożały już maseczki, chociaż ich skuteczność jest wątpliwa – podkreśla Robert Gwiazdowski (60 l.), adwokat i komentator gospodarczy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE