Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy

Emerycie, jesteś po 65. roku życia? To uważaj, bo stracisz prawo jazdy! Sprawdź, jak tego uniknąć

2023-07-28 7:18

Komisja Europejska zamierza od 2024 roku wprowadzić zmiany dotyczące praw jazdy. Najważniejsze z nich dotyczą kierujących autami powyżej 65. roku życia. Aby nadal prowadzić samochód, trzeba będzie przejść obowiązkowe badania psychologiczne!

Złe wyniki - stracimy prawo jazdy

Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach w UE i zmniejszyć liczbę ofiar w wypadkach. Komisja Europejska chce, aby emeryci przechodzili badania potwierdzające dalszą zdolność do prowadzenia samochodu. Jeśli ktoś nie przejdzie badań lub zakończy je z negatywnym wynikiem, straci prawo jazdy.

Leszek Miller ostro o Jarosławie Kaczyńskim. "Rubikon w Stawiskach"

W kolejnym etapie KE zamierza wprowadzić odświeżający wiedzę i umiejętności kurs jazdy dla osób powyżej 70. roku życia. Urzędnicy w Brukseli mają też pomysł wydawania okresowego prawa jazdy np. na pięć lat. Aby zostało przedłużone, trzeba będzie przejść serię badań.

Sukces Tuska?! Minimalna różnica w sondażu, PiS będzie drżeć z obaw

Polska już zaostrzyła przepisy

Nie wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie. Sejm nowej kadencji będzie musiał dostosować do nich ustawy. Serwis autobaza.pl przypomina jednak, że podobne regulacje już funkcjonują w przepisach drogowych, z tą różnicą, że nie ma w nich ograniczeń wieku kierowców. Od 2013 r. polskie prawa jazdy wydawane są na okres maksymalnie 15 lat. Po upływie tego terminu kierowcy zobowiązani są do wykonania kontrolnych badań lekarskich. Osoby z wydanym uprzednio bezterminowym prawem jazdy, zobowiązane są do wymiany dokumentu na nowy (15-letni) w latach 2028-2033. Następne przedłużenia będą wymagały przedstawienia zaświadczenia od lekarza. 

Wieczorny Express gość gen. Mieczysław Bieniek
Sonda
Czy seniorzy powinni mieć odbierane prawo jazdy, jeśli nie przejdą badań?