We wtorek Kancelaria Prezydenta poinformowała o zawetowaniu ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Szefowa Kancelarii, Małgorzata Paprocka, uzasadniła decyzję, wskazując na wątpliwości dotyczące sprawiedliwości społecznej oraz zgodności z konstytucją. Argumentowała, że ustawa promuje przechodzenie z umów o pracę na samozatrudnienie, co prowadzi do nierówności.
- Rażąca dysproporcja pomiędzy pracownikami a przedsiębiorcami wzrasta wraz z wysokością dochodu, aby na poziomie ośmiu tysięcy zł wynagrodzenia za pracę i dochodu przedsiębiorcy dojść do sytuacji, w której pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę płaciłby składkę zdrowotną w wysokości dwukrotnie wyższej od przedsiębiorców - stwierdziła Paprocka.
Reakcja Donalda Tuska
Premier Donald Tusk zareagował na decyzję prezydenta wpisem na platformie X, w którym wyraził swoje niezadowolenie i zapowiedział powrót do tematu po wyborach prezydenckich.
- PiS podwyższył składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zaproponowałem jej obniżenie. Prezydent Duda obniżenie zawetował. Szkodzą, bo wciąż mogą. Zostało 91 dni, 9 godzin i 2 minuty - napisał na Twitterze.
Na te słowa zareagował sam prezydent, który także dodał post na ten temat.
- Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie! - czytamy.
Co zakładała zawetowana ustawa?
Zawetowana ustawa przewidywała obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana dotyczyłaby około 2,5 miliona osób prowadzących działalność gospodarczą i kosztowałaby budżet państwa 4,6 miliarda złotych. Projekt zakładał wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki – ryczałtowej do pewnego poziomu dochodów i procentowej od nadwyżki.
Drugie podejście po wyborach?
Koalicja rządząca nie zamierza rezygnować z obniżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, zapowiedział, że po wyborach prezydenckich zostanie podjęta kolejna próba przeforsowania ustawy.
- Nie odpuścimy tego. On był wcześniej projektem rządowym, teraz być może skorzystamy ze ścieżki poselskiej. Możliwe, że zostanie złożony w takiej formie, w jakiej opuścił parlament. Natomiast z finiszem prac nad nim zapewne poczekamy na nowego prezydenta - powiedział Konwiński.
Decyzja prezydenta Dudy odsuwa w czasie obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ostateczny kształt zmian w tym zakresie zależy od wyniku wyborów prezydenckich i dalszych działań koalicji rządzącej.
