Premier Donald Tusk komentuje. Nie obyło się bez przytyku do Morawieckiego
"Do premiera Morawieckiego zaczyna właśnie docierać, co znaczy "Red is bad'. I dla kogo" - napisał premier Donald Tusk na platformie X. W ten sposób skomentował doprowadzenie i postawienie zarzutów przedsiębiorcy, który kojarzony jest z politykami PiS.
Jak informował dzisiaj 31.10 naczelnik śląskiego wydziału PK prok. Tomasz Tadla ok. czynności z udziałem podejrzanego, które w katowickiej prokuraturze rozpoczęły się w czwartek, ok. godz. 17. dobiegły końca.
"Prokurator zgodnie z procedurą przedstawił podejrzanemu zarzuty; są to zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia w ramach tej grupy przestępstw wspólnie z innymi urzędnikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a także w przypadku tego podejrzanego zarzut prania brudnych pieniędzy" - powiedział prok. Tadla. Jak dodał "nie zdradzamy, czy podejrzany składa wyjaśnienia i jakie".
Przedsiębiorcę obecnie reprezentuje mec. Jacek Dubois, który został jedynym pełnomocnikiem. Paweł S. wcześniej wypowiedział pełnomocnictwo do obrony dwóm swoim adwokatom: Krzysztofowi Wąsowskiemu i Bartoszowi Lewandowskiemu, którzy odmówili komentarza w tej sprawie.
Dubois stwierdził, że "zarzuty są dosyć poważne, dotyczą dużych przedsięwzięć gospodarczych, więc jeżeli ktoś ma podjąć rzeczową obronę, potrzebuje czasu, żeby te wszystkie rzeczy stosownie wyjaśnić". Jak dodał majątek oskarżonego jest w całości zabezpieczony.
Pytany o zasygnalizowane przez prokuraturę czynności z udziałem Pawła S. "w kilku najbliższych dniach" obrońca sprecyzował, że odbędą się one w piątek, a następnie w poniedziałek. "Mój klient po zapoznaniu się z tymi zarzutami przedstawia swój punkt widzenia, czyli ustosunkowuje się do przedstawionych mu zarzutów" - wskazał.
Po przekroczeniu polskiej granicy zastosowane zostało postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu S. na 90 dni. Zgodnie z przepisami po przesłuchaniu prokurator zarządzi doprowadzenie podejrzanego do sądu z wnioskiem o utrzymanie tymczasowego aresztowania, chyba że zdecyduje się zmienić środek zapobiegawczy.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.