Adrian Zandberg

i

Autor: Super Express

Dary przewodniczącego Xi - Adrian Zandberg, lider Partii Razem dla Super Expressu

2020-04-18 11:59

W Warszawie ląduje wielki, radziecki samolot. Antonow-225 wiezie pomoc prosto z Chińskiej Republiki Ludowej. Na płycie lotniska wita go polski premier, na czele delegacji najwyższych władz partyjnych i państwowych. Obrazek jak z innej epoki? Tym razem obyło się jeszcze bez obwieszania Warszawy portretami chińskiego przywódcy, ale kto wie, może i to nas czeka. Media obiegło już zdjęcie takich plakatów z Belgradu, opatrzonych zgrabnym wierszykiem: "Hvala ti, brate Xi".

Jak to z tragikomedią bywa, zabawny obrazek kryje ponurą treść. Epidemia obnażyła słabość państw, które pozbyły się produkcji przemysłowej. Teraz płacą za to rachunek.

Neoliberalna opowieść szła mniej więcej tak: po co produkować te wszystkie rzeczy u nas, skoro mogą to robić taniej jakieś małe rączki w Chinach czy w Bangladeszu? Po co martwić się o środowisko, użerać ze strajkującymi robotnikami? Pozbądźmy się kłopotu. A jeżeli czegoś potrzeba, po prostu to importujmy.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Póki były dobre czasy, ten mechanizm działał. Na miejsce dawnego przemysłu powstały nowe fortuny, budowane w myśl zasady: kupić gotowy produkt, nalepić etykietkę i sprzedać z zyskiem. To podejście ma zalety. Są branże, w których świetnie się sprawdza. Ale są też takie, których nigdy nie powinniśmy byli się pozbyć. Jedną z nich jest produkcja farmaceutyków i medycznych środków ochronnych.

Cóż tak wyjątkowego produkują Chiny, że trzeba przejść upokarzający rytuał na Okęciu, by to zdobyć? Papierowe maseczki ochronne. A to dopiero początek. Za rogiem czają się dużo poważniejsze problemy. Kiedy liberałowie, z ideologicznych przyczyn, zlikwidowali państwowy przemysł farmaceutyczny, zastąpiły go firmy, które sprowadzają substancje aktywne z Chin i z Indii. Tak było najtaniej. Teraz wystarczy, by te kraje zamknęły granice, a zdrowie i życie milionów Polaków będzie zagrożone.

Leki czy środki ochronne to produkty strategiczne. Bez nich każdy kraj da się rzucić na kolana. Rząd pociesza się, że inni są w równie kiepskiej sytuacji. Tylko co z tego? Zamiast rozkładać ręce, można  wziąć się za odbudowę strategicznych branż. Po sąsiedzku, w Danii, trwa już intensywna dyskusja, jak odtworzyć lokalną produkcję szczepionek. Tu nie ma co czekać na "po kryzysie".

Prawicowe recepty, na czele z prywatyzacją bez patrzenia na konsekwencje, po prostu się nie sprawdziły. Jeśli nie chcemy, by każdy kryzys rzucał nasze państwo na kolana, Polska musi odbudować publiczną, lokalną produkcję leków. Pakowanie w pudełka pastylek, które przyjeżdżają z drugiego końca świata, to zapewne świetny pomysł na biznes, ale bardzo kiepski sposób na zapewnienie bezpieczeństwa państwa.

Nasi Partnerzy polecają