szkoła

i

Autor: PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Zastąpi stary przedmiot

Czarnek zapowiedział nowy przedmiot od września! „Nowość na skalę niespotykaną”

2023-08-30 14:28

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek co jakiś czas zaskakuje nowymi pomysłami, które mają zmienić życie uczniów i nauczycieli. Tak było, gdy wprowadzał do szkół Historię i Teraźniejszość, a teraz ogłosił nowy przedmiot. Czego będą się uczyć w szkole od września?

Przemysław Czarnek cały czas się głowi, jak poprawić edukację w polskich szkołach. Tym razem zmiany czekają uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy od nowego roku szkolnego będą się uczyć nowego przedmiotu. Będzie to biznes i zarządzanie.

- Dziś jest tak, że w polskim systemie szkolnictwa przewidzianych jest na ten moment 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat edukacji. Jak to podzielimy przez 45 minut, to wychodzi, że edukacją dotyczącą ekonomii i finansów zajmujemy naszym uczniom dwa dni w ciągu dwunastu lat. To zdecydowanie za mało – mówił minister edukacji.

Polityk podkreślił, że obecność podstaw ekonomii w szkołach to duży postęp, jednak wciąż brakuje praktycznych aspektów przedsiębiorczości. Jak zapowiedział, nadszedł czas, by zastąpić podstawy przedsiębiorczości biznesem i zarządzaniem. Co da uczniom nowy przedmiot?

- Mieści się wszystko, co jest potrzebne młodemu człowiekowi, żeby poznał świat finansów, świat zarządzania, żeby mógł od początku podejmować racjonalne, rozsądne decyzje finansowe – argumentował Przemysław Czarnek.

Jak zaznaczył minister, biznes i zarządzanie ma sprawić, że młodzi ludzie przekonają się do zakładania własnej działalności gospodarczej i firm. Tymczasem już powstały pierwsze podręczniki, wydane nakładem Nowej Ery i WSiP-u. Jak podaje portal money.pl, z książki można się dowiedzieć między innymi jak jest liczona inflacja, co to recesja i kiedy się pojawia, jak radzić sobie ze stresem czy jakie wpływy do budżetu nie podlegają opodatkowaniu.

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?
"Kaczyński ma TRAUMĘ!" prof. Migalski o debacie Giertych-Kaczyński