Co oznacza art 4 NATO, którego uruchomienia chce Polska?
Art 4 NATO - co to znaczy, że Polska chce jego uruchomienia? Jest to dzisiaj sedno działań członków Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
– Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 traktatu waszyngtońskiego. Ambasador Tomasz Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO – przekazał w czwartek rano rzecznik rządu Piotr Müller.
Jak podkreślił rzecznik, Polska będzie się domagać nałożenia przez Radę Europejską daleko idących sankcji wobec Rosji, tak aby odczuła to w sposób polityczny i ekonomiczny. - Tak, aby powstrzymać Putina przed aneksją kolejnego kraju. Społeczność narodowa musi być jednomyślna i wysłać jeden sygnał – podkreślił Müller.
Treść art 4 NATO - o czym mówi?
Art. 4 NATO brzmi:
"Strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".
Art 4 NATO - co to oznacza w praktyce? Do czego prowadzi?
Uruchomienie art 4 traktatu NATO pozwala organizację konsultacji międzyrządowych na poziomie przywódców państw, np. prezydenta Polski z prezydentem USA, a także porozumień między szefami bezpieczeństwa.
- Uruchomienie art. 4 ma bowiem ogromne znaczenie polityczne, bo jest to oficjalne, formalne uruchomienie NATO. Polityczny sygnał, że NATO jakiemuś zdarzeniu zaczyna się bacznie przyglądać - mówił Jakub Olchowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS w Lublinie w rozmowie z portalem prawo.pl.
Art 4 NATO jest uruchamiany nie tylko w przypadku inwazji kraju na kraj, ale po prostu w sytuacji, kiedy dziejące się wydarzenia są na tyle poważne, aby sojusz musiał nad nimi debatować.
Jak podkreślił specjalista, art 4 NATO nie ma realnego wymiaru militarnego, ale może być wstępem do takich działań. Nie jest to prosty proces, ponieważ wymaga uzgodnień ze wszystkimi partnerami sojuszu - a zazwyczaj mają oni odmienne interesy polityczne.
Art 4 NATO pierwszym krokiem do zatrzymania agresji Putina
Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych wystąpił o uruchomienie artykułu 4 traktatu waszyngtońskiego w związku z agresywną inwazją wojsk rosyjskich na terenie ukraińskim, która rozpoczęła się po godzinie 4 rano w czwartek (24.02).
Nie jest to pierwszy raz, kiedy wystąpiono o wykorzystane artykułu 4. Wniosek o jego uruchomienie wpłynął w marcu 2014 roku tuż po wystrzeleniu przez Rosję rakiet w kierunku kilku ukraińskich miast.
Wcześniej z tej formy wsparcia korzystała również m.in. Turcja w 2012 roku podczas konfliktu z Syrią.