Beata Szydło

i

Autor: AKPA

Chcą upokorzyć Beatę Szydło w europarlamencie. To może ją naprawdę zaboleć

2021-05-27 13:39

Od kiedy reprezentuje Polskę w Parlamencie Europejskim, takiego ciosu w serce Beata Szydło jeszcze nie przeżywała. Już dziś raport byłej premier o starzeniu się unijnych społeczeństw ma być głosowany na posiedzeniu komisji PE ds. zatrudnienia i spraw socjalnych (EMPL). Tymczasem, jak donosi rmf24.pl, frakcja socjaldemokratów (czyli druga największa siła polityczna w PE), chce "wywrócić go do góry nogami", gdyż jest "zbyt zachowawczy". To może doprowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której Szydło będzie głosować... przeciwko sobie!

W raporcie Beaty Szydło jest m.in. mowa o zagadnieniach takich jak gender, prawach reprodukcyjnych kobiet, konieczności przyjęcia dyrektywy równościowej i prawach kobiet. Socjaldemokraci uznali jednak, że była polska premier zdecydowanie "zbyt zachowawczo" podeszła do sprawy i zaproponowali liczne i znaczące poprawki. Problem w tym, że jeśli zostaną one przyjęte, to najprawdopodobniej zmienią całkowicie wymowę raportu. Innymi słowy możliwa jest sytuacja, w której w raporcie znajdą się ostatecznie zapisy, które będą całkowicie sprzeczne z linią PiS i EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, grupa do której należy jej partia).

Zobacz: Pogrzeb Rafała Poniatowskiego dziennikarza TVN. Piękny wieniec w kształcie serca [Relacja z uroczystości]

W takiej sytuacji może dojść do zaiste groteskowej sytuacji, w której Beata Szydło zmuszona będzie postąpić w następujący sposób:

  • albo wycofa z raportu swoje nazwisko
  • albo zagłosuje przeciwko niemu
Beata Szydło w Brukseli. Wygląda mizernie

Jak zdradziła dziennikarce RMF FM osoba z europarlamentu, "czasami się zdarza, że sprawozdawca, żeby ratować twarz głosuje przeciwko własnemu raportowi". - Jak będą głosować, podejmę decyzję po przegłosowaniu poprawek. W pierwszej kolejności głosujemy właśnie poprawki. Raport nie jest kontrowersyjny, jest potrzebny, bo dotyczy osób starszych i ich sytuacji. A socjaliści zgłaszali poprawki, które niekoniecznie miały związek z treścią raportu - zdradziła w rozmowie ze stacją Szydło.

Do raportu zgłoszono 579 poprawek, co "jak na raport z własnej inicjatywy" jest bardzo dużą liczbą. Słoweński eurodeputowany Milan Brglez, który z ramienia Grupy S&D zajmuje się tym raportem, powiedział stacji, że polskie władze "wiodą prym w atakach na równość płci, prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji w Europie". - Należy uważać na próby, zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim, niewłaściwego wykorzystywania polityk i działań dotyczących wyzwań demograficznych w celu (dalszej) erozji zasad równości płci, niedyskryminacji i praw kobiet oraz podważania indywidualnych praw reprodukcyjnych kobiet - stwierdził.

Co dość istotne, jest prawie pewne, że niektóre z poprawek socjaldemokratów mają prawie 100 proc. pewności akceptacji podczas głosowania, gdyż podpisały się pod nimi największe grupy, np. EPL czy Zieloni. 

QUIZ. Test wiedzy o Beacie Szydło. Co wiecie o byłej premier? Niektóre pytania mogą zaskakiwać

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi Beata Szydło?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE