Campus Trzaskowskiego

i

Autor: Paweł Kicowski/SUPER EXPRESS

Campus Polska Przyszłości

Campus Polska Przyszłości. Rozpoczęła się druga edycja

2022-08-26 17:27

Od rozmowy Rafała Trzaskowskiego z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim rozpoczął się w piątek po południu drugi Campus Polska Przyszłości. Impreza, która tak jak rok temu, odbywa się w olszyńskim miasteczku akademickim Kortowo, potrwa do 31 sierpnia. Udział biorą politycy, samorządowcy, dziennikarze, artyści, naukowcy, a przede wszystkim młodzież. W Campusie, którego oranizatorem jest Fundacja Campus Polska Przyszłości, a inicjatorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wziąć udział ma 1300 młodych ludzi, czyli 30 procent więcej niż rok temu.

Oficjalne otwarcie

Wezmą też udział m.in. Mark Brzezinski, Garri Kasparow, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anne Clunes, ambasadorzy: Szwecji Stefan Gullgren i Norwegii Anders H. Eide, były premier Belgii Guy Verhofstadt, polityk CDU pochodzenia polskiego Paul Ziemiak, b. premierzy: Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek, Marek Belka, Ewa Kopacz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, a także naukowcy, dziennikarze, pisarze, politycy z Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Węgier i Słowacji - m.in. reżyserka Agnieszka Holland, prof. Jerzy Bralczyk, dr Tomasz Karauda, pisarze Zygmunt Miłoszewski i Andrzej Chmielarz, dziennikarka Krystyna Kurczab-Redlich, uczestniczki Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska i Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

Spotkanie Trzaskowskiego z ambasadorem USA otwiera w piątek Campus. "Chodziło nam o to, żeby ten pierwszy dzień nie był taki stricte polityczny, ale zarazem, by rozmawiać o najpoważniejszych wyzwaniach" - mówił Trzaskowski podczas środowego zapowiadającego Campus spotkania.

Pieniądze to nie wszystko: Artur Soboń

Zaproszeni goście

Powiedział też, że na Campus zaprosił wszystkich liderów partii opozycyjnych, po to, by "budować zaufanie po stronie opozycji". Nie mógł przyjechać jedynie lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. W campusowych debatach wezmą natomiast udział lider Polski 2050 Szymon Hołownia (w 2021 roku go nie było), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz przewodniczący PO Donald Tusk, którego debata z Trzaskowskim będzie jednym z ostatnich punktów Campusu. Ostatniego dnia Campusu zaplanowany jest także panel "Europa Przyszłości", z udziałem Guy'a Verhofstadta, Radosława Sikorskiego i Rafała Trzaskowskiego.

Każdego dnia w ramach otwartych dla wszystkich paneli dyskusyjnych "Plac Myśli Otwartej" poruszane mają być tematy jak m.in. "Jak powinny wyglądać relacje państwo-kościół w XXI wieku?" z udziałem byłego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, posła koła "Polskie Sprawy" i byłego posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego, posła Koalicji Obywatelskiej Sławomira Nitrasa, posłanki PSL Urszuli Pasławskiej; "Jak wojna w Ukrainie zmienia Europę?" czy "Kurs na euro – polską walutę przyszłości?".

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?

Plan wydarzeń

Następnie uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w wydarzeniach podzielonych na pięć grup tematycznych: "Polska - Europa - Świat", "Klimat i zdrowie", "Człowiek i Technologia", "Społeczeństwo przyszłości", "Równość i różnorodność".

"Tematy są bardzo różne, dlatego, że chcemy wyjść poza bieżączkę, poza to, co jest tematem dnia" - mówił Trzaskowski. "Wsłuchujemy się w to, o czym chcą rozmawiać młodzi ludzie, a oni chcą rozmawiać np. o stanie psychologii, o roli kobiet, o mniejszościach, o kwestii mieszkalnictwa, na poważnie i głęboko o kryzysie klimatycznym i jak sobie z nim radzić" - dodał.