Ewa Wrzosek

i

Autor: Express Biedrzyckiej Ewa Wrzosek

Zaskakujące dane

Burza wokół prokurator Wrzosek. Lawina hejtu, zasięg jak przy kampanii wyborczej

2025-04-08 17:02

Przesłuchanie Barbary Skrzypek przez Ewę Wrzosek wywołało polityczne trzęsienie ziemi, które przetoczyło się przez całą Polskę. Jak pokazują dane zebrane przez Instytut Monitorowania Mediów, skala przekazu była gigantyczna. Statystyczny Polak mógł zetknąć się z tą historią aż 17 razy. Ponad 84 tysiące publikacji, 528 milionów kontaktów i tysiące gróźb. Czy prokurator stała się kozłem ofiarnym nowej wojny narracyjnej?

Przesłuchanie Barbary Skrzypek i medialna eskalacja

12 marca 2025 roku prokurator Ewa Wrzosek uczestniczyła w przesłuchaniu Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego. Przesłuchanie dotyczyło sprawy tzw. dwóch wież i działalności spółki Srebrna. Kilka dni później, 15 marca, Skrzypek zmarła z powodu zawału serca.

W przestrzeni publicznej niemal natychmiast pojawiły się komentarze i oskarżenia. Przede wszystkim ze strony polityków opozycji. Sugerowali oni, że działania prokuratury mogły przyczynić się do tej śmierci. W szczególności zaczęto wskazywać na postać prokurator Wrzosek.

Amerykanie wycofują żołnierzy spod Rzeszowa. Tusk przerywa milczenie

Ponad 500 milionów kontaktów. Główne źródło: portal X

Jak informuje Instytut Monitorowania Mediów, w dniach 15–31 marca opublikowano ponad 84 tysiące materiałów dotyczących sprawy Ewy Wrzosek. I w mediach tradycyjnych, jak i społecznościowych. Łączny zasięg przekazu oszacowano na 528 milionów kontaktów, co oznacza, że statystyczna osoba mogła zetknąć się z tym tematem aż 17 razy.

Największa część materiałów (78%) pochodziła z platformy X (dawniej Twitter), gdzie komentarze były szczególnie nacechowane emocjonalnie.

Język debaty publicznej. Przewaga przekazu negatywnego

Z analizy IMM wynika, że przekaz medialny był w większości negatywny. Szczególnie w mediach prawicowych oraz w wypowiedziach polityków związanych z PiS. Ewa Wrzosek była określana jako osoba „fanatycznie antypisowska”, a jej rola w przesłuchaniu Skrzypek została przedstawiona jako kontrowersyjna.

Z drugiej strony, pojawiły się również głosy wsparcia. W mediach liberalnych oraz wśród użytkowników portalu X prokurator była opisywana jako profesjonalna, niezłomna i stojąca na straży prawa. Pojawiły się hasztagi: #MuremZaWrzosek i #AniKrokuWstecz.

Mowa nienawiści, groźby i eskalacja emocji w sieci

Według Moniki Ezman, dyrektorki Centrum Zarządzania Jakością i Działu Analiz w IMM, eskalacja emocji w mediach społecznościowych była wyjątkowo silna. Znaczna część komentarzy miała charakter obraźliwy, zawierała groźby oraz dehumanizujące określenia.

– Zjawisko hejtu w sieci staje się coraz bardziej widoczne, szczególnie po ograniczeniu moderacji. Problem nie zaczyna się jednak w mediach społecznościowych, lecz w przestrzeni medialnej silnie powiązanej z polityką – komentuje Ezman.

Wskazuje również, że tego typu narracje przenoszą się bardzo szybko z redakcji do sieci, gdzie z powodu anonimowości dochodzi do największego nagromadzenia agresywnych komentarzy.

Rosnące zasięgi Wrzosek. Społeczna reakcja podzielona

Profil Ewy Wrzosek na platformie X zyskał w analizowanym okresie 2,6 tys. nowych obserwujących, a jej wpisy wygenerowały 6,4 miliona wyświetleń i ponad 182 tysiące interakcji. To pokazuje skalę zainteresowania oraz zaangażowania społecznego. Zarówno pozytywnego, jak i negatywnego.

– Mowa nienawiści nie dotyka wyłącznie polityków czy prokuratorów. Jej ofiarami bywają także osoby prywatne, a nawet dzieci – podsumowuje Ezman.

Poniżej poruszająca galeria: Grób Barbary Skrzypek po pogrzebie.

Polityka SE Google News
EWA WRZOSEK PRZESZKADZA KOALICJI OBYWATELSKIEJ?!
Sonda
Czy uważasz, że granice debaty publicznej w Polsce zostały przekroczone?
Alfabet Millera
TRUMP NIE ZATOPI AMERYKI | ALFABET MILLERA