Krzysztof Brejza

i

Autor: STANISLAW KOWALCZUK Krzysztof Brejza

Brejza mówi o podsłuchu Pegasusa: "Służby podsłuchują służby"

2021-12-25 13:00

Wśród ofiar inwigilacji przez szpiegowskie oprogramowanie Pegasus miał się znaleźć senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Jego komórka miała być na podsłuchu przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. - Państwo PiS włamało mi się do telefonu. Wykradło smsy. Nie pasowały do tezy, bym czynił przestępstwa, więc państwo PiS smsy przerobiło i puściło w swojej telewizji. Gdy pod wpływem skali hejtu pojawiły się groźby, to samo państwo PiS wyciągnęło rękę, by objąć dzieci ochroną - skomentował polityk.

Krzysztof Brejza to według Associated Press kolejna ofiara systemu Pegasus. Polityk Koalicji Obywatelskiej miał być na podsłuchu od 26 kwietnia do 23 października 2019 roku - czyli przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. Jak informuje kanadyjska grupa Citizen Lab, komórkę posła atakowano 33 razy.

Jak skomentował Brejza "Państwo PiS włamało mu się do telefonu". - Pod wpływem ogromnej brutalnej nagonki TVP (publikacja sfałszowanych smsów od 25.08.2019) pojawiły się groźby wobec moich dzieci. We wrześniu Policja sama zaproponowała objęcie Doroty Brejzy i dzieci ochroną. Była to decyzja Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy - napisał w mediach społecznościowych. 

Według Brejzy "służby podsłuchiwały służby". - Jedne mnie szczuły (styk TVP), drugie dalej inwigilowały (technika operacyjna CBA-koordynatorzy z PiS), trzecie zapewniły ochronę przed szaleńcem zapowiadającym skrzywdzenie dzieci (Komenda Wojewódzka). Oczywiście za ludzki gest policji z KWP jestemwdzięczny, bo były to groźby w chwilach, gdy byłem kampanijnym busem na drugim końcu Polski. Ale to, że służby się zapętliły i słuchały się nawzajem jest paradoksem sprawy włamań - napisał polityk.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Brejza: Służby uderzyły we mnie i moją rodzinę

Jak podała amerykańska agencja prasowa Associated Press, działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab poinformowała w czwartek, że senator Krzysztof Brejza był w 2019 roku inwigilowany za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowaniem Pegasus. Według Citizen Lab do telefonu Brejzy włamywano się 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r.

Wcześniej Citizen Lab podała, że także Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani przy pomocy Pegasusa. Badacze nie byli w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do informacji ws. Pegasusa, poinformował, że "w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd".

Sonda
Czy w Polsce służby specjalne podsłuchują przeciwników politycznych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE