Biegli sprawdzili przyczynę zgonu Barbary Skrzypek. Znamy szczegóły

2025-07-01 18:40

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga opublikowała komunikat dotyczący śmierci Barbary Skrzypek, współpracowniczki prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Złożona opinia biegłych wyklucza uraz jako przyczynę zgonu, wskazując na zaostrzenie przewlekłej niewydolności krążenia. Sprawa ta budzi kontrowersje, zwłaszcza w kontekście przesłuchania Skrzypek w śledztwie dotyczącym spółki Srebrna na kilka dni przed jej śmiercią.

Na co zmarła Barbara Skrzypek? Prokuratura podaje wstępne wyniki sekcji zwłok

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Na co zmarła Barbara Skrzypek? Prokuratura podaje wstępne wyniki sekcji zwłok

Barbara Skrzypek, współpracowniczka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, zmarła w marcu. Trzy dni wcześniej była przesłuchiwana w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym powiązań spółki Srebrna z PiS i planowanej budowy wieżowców w Warszawie. Przesłuchanie prowadziła prokurator Ewa Wrzosek. Po śmierci Skrzypek przeprowadzono sekcję zwłok, która wykazała, że przyczyną zgonu był zawał serca.

Opinia biegłych

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, prowadząca postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Barbary Skrzypek, otrzymała opinię biegłych dotyczącą przyczyn zgonu. W opinii podkreślono, że oględziny i sekcja zwłok nie wykazały żadnych śladów urazów, które mogłyby przyczynić się do śmierci.

- Biorąc pod uwagę obraz sekcji zwłok oraz wyniki przeprowadzonych badań dodatkowych, należy dojść do wniosku, że do zgonu Barbary Skrzypek doszło w mechanizmie zaostrzenia przewlekłej niewydolności krążenia w przebiegu kolejnego, rozległego, świeżego zawału tylnej ściany serca - uzasadniono.

Prokuratura poinformowała, że oczekuje jeszcze na opinię biegłego z zakresu toksykologii. Zaznaczono, że opinia biegłych jest ważnym elementem materiału dowodowego, a jej wnioski zostaną uwzględnione przy podejmowaniu dalszych decyzji procesowych.

Stres a ryzyko zawału

Biegli w swojej opinii odnieśli się również do wpływu stresu na organizm człowieka, w szczególności na układ sercowo-naczyniowy. Podkreślili, że sytuacje stresowe mogą wywoływać reakcje hormonalne, które wpływają na funkcjonowanie różnych narządów, w tym serca.

- Nie można jednak stwierdzić, że takie reakcje, nawet przebiegające w sposób burzliwy i występujące u osób z dodatkowymi obciążeniami, w sposób bezpośredni zagrażają życiu lub zdrowiu — tym bardziej, jeśli pomiędzy zdarzeniem a zgonem zachodzi dłuższy czas, np. rzędu kilku dni - poinformowano.

Prokuratura poinformowała, że oczekuje jeszcze na opinię biegłego z zakresu toksykologii. Zaznaczono, że opinia biegłych jest ważnym elementem materiału dowodowego, a jej wnioski zostaną uwzględnione przy podejmowaniu dalszych decyzji procesowych.

Reakcje i kontrowersje

Śmierć Barbary Skrzypek wywołała liczne reakcje, szczególnie w środowisku Prawa i Sprawiedliwości. Lider partii, Jarosław Kaczyński, łączył zgon współpracowniczki z jej przesłuchaniem i towarzyszącym mu stresem, a także z odmową dopuszczenia do przesłuchania jej pełnomocnika. Prokurator Wrzosek argumentowała, że w postępowaniu przygotowawczym prokurator ma prawo odmówić udziału pełnomocnika, jeśli nie wymaga tego obrona interesów osoby nie będącej stroną, a Skrzypek występowała jedynie w charakterze świadka.

Wkrótce po śmierci Skrzypek, prokuratura oświadczyła, że przesłuchiwana nie zgłaszała zastrzeżeń co do formy i długości przesłuchania, a także nie informowała o dolegliwościach zdrowotnych. Minister sprawiedliwości zapowiedział dokładne wyjaśnienie wszystkich okoliczności zgonu oraz analizę decyzji prokurator Wrzosek o odmowie udziału pełnomocnika w przesłuchaniu.

W naszej galerii zobaczysz, jak wyglądał pogrzeb Barbary Skrzypek:

Quiz: My podajemy nazwisko, a Ty dopasowujesz partie. Pytania proste jak drut!
Pytanie 1 z 15
Jarosław Kaczyński:
SAWICKI O KONIU, SIKORSKIM I "ZŁOTEJ AKCJI" PRZYSTAWEK vod2
Super Express Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki