Indeks

i

Autor: Piotr Grzybowski

Bezpłatne studia wyłącznie na wybranych kierunkach? Nowy projekt Ministerstwa Nauki

2017-02-08 12:52

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szykuje rewolucję dla studentów. Na zlecenie resortu Gowina trzy zespoły: z Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Allerhanda, przygotowały nowe projekty ustaw dla uczelni. Według ich założeń państwowe szkoły wyższe nie będą już całkowicie bezpłatne, zaś ministerstwo ma finansować jedynie wybrane kierunki. Projekt ma zostać oficjalnie przedstawiony 1 marca i wejść w życie w toku akademickim 2018/19. O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna".    

Według projektu kierunki studiów mają zostać podzielone na trzy grupy: regulowane, uniwersyteckie oraz nieregulowane. Tylko dwie pierwsze grupy miałyby szanse na finansowanie przez rząd, choć zaznaczono, że liczba bezpłatnych kierunków byłaby limitowana. To oznacza, że powstałaby grupa fakultetów, które uczelnie oferowałyby jedynie odpłatnie.

Za najważniejsze według MN uchodziłyby kierunki regulowane czyli: medycyna, prawo, architektura i kierunki kształcące nauczycieli. Te fakultety mogłyby być prowadzone jedynie na wybranych uczelniach, ograniczona byłaby również liczba osób mogących się na nich uczyć. Tymczasem kierunki nieregulowane nie mogłyby liczyć na finansowania z budżetu.

Jak argumentuje (w odpowiedzi, że projekt uderza w konstytucyjną zasadę bezpłatnego dostępu do nauki) Piotr Pokorny z Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego: - Dzięki temu, że rząd nie będzie płacił uczelniom publicznym za każdy kierunek, przestaną one oferować maturzystom te mniej istotne, bo po prostu ich prowadzenie przestanie się szkołom opłacać.

Zobacz także: Sondaż. Kto zostanie prezydentem Warszawy? MINIMALNE różnice!

Nasi Partnerzy polecają