Leki na półkach w aptece

i

Autor: Getty Images

Problemy z lekami na cukrzycę

Aż 216 leków zagrożonych deficytem! Zobacz, czy twój jest na liście

2023-01-05 15:20

Minister Zdrowia opublikował obwieszczenie – wykaz produktów medycznych, które są od stycznia 2023 r. zagrożone brakiem dostępności. Do listy brakujących od dawna preparatów w aptekach doszły m.in. kolejne leki dla osób z cukrzycą oraz leki dla astmatyków, a także preparaty z morfiną dla chorych na raka.

Brakuje wielu leków

Ministerstwo zdrowia cyklicznie obwieszcza wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wykaz ten powszechnie nazywa się listą antywywozową, gdyż produkty na nim wymienione nie powinny opuszczać naszego kraju.

Polacy płacą najwięcej za leki. Szykują się duże zmiany

Dlaczego leków brakuje? To złożony, globalny problem. Z powodu kryzysu, wojny w Ukrainie i pandemii koronawirusa brakuje substancji czynnych produkowanych tylko w Azji (w Chinach i Indiach). W tej sytuacji dodatkowo producenci leków chętniej przekazują swoje produkty do państw zamożnych, gdzie mogą uzyskać wyższą cenę.

Styczniowa lista antywywozowa

Według wykazu na 5 stycznia 2023 r. zagrożonych dostępnością jest 216 leków. Prawie jedną piątą listy zajmują preparatu dla diabetyków – z insuliną. Należą do nich: Abasaglar, Actrapid Penfill, Gensulin M30, Humalog Insulinum, Polhumin MIX-2 i Tresiba.

Pełna lista zagrożonych leków

Na nowej liście pojawiły się także leki wziewne rozszerzające oskrzela, stosowane m.in. przez astmatyków: Atimos i Formodual. Występują poza tym trudności z dostępnością żelu na łuszczycę (Daivobet) oraz tabletek z morfiną na ciężkie bóle, m.in.: Palexia retard i Vendal retard.

Politycy od Kuchni. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany