Ukraina

i

Autor: AP

Wojna na Ukrainie

Amerykański generał przewiduje. Kiedy ruszy kontrofensywa na Ukrainie?

2023-04-04 11:29

24 lutego 2023 minął rok od rosyjskiej agresji na Ukrainie. Władimirowi Putinowi przez kolejne miesiące nie udało się jednak zdobyć strategicznych punktów, a gospodarka Rosji obraca się w ruinie. Jakie będą dalsze losy wojny ukraińsko-rosyjskiej? Czy Ukraińcy mogą przeprowadzić kontrofensywę? Głos w tej sprawie zabrał generał David Petraeus, który rozmawiał z WP.

24 lutego 2022 o poranku świat wstrzymał oddech. Władimir Putin, zbrodniarz wojenny, wydał wówczas rozkaz rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Jednak przez kolejne miesiące rosyjskim wojskom nie udało się zdobyć Kijowa ani największych ukraińskich miast. Ukrainie udało się stawić opór wobec najeźdźcy, a pomoc militarna dostarczana ze Stanów Zjednoczonych i Zachodu pozwala myśleć o kontrofensywie. Kiedy mogłoby do niej dojść? Zdaniem generała David Petraeus, który udzielił wywiadu Wirtualnej Polsce, do uderzenia mogłoby dojść za około dwa miesiące. - Ukraińcy osiągną sukces na przełomie wiosny i lata. Przejmą inicjatywę na froncie. Wykorzystają to, że są w defensywie i doprowadzą do sytuacji, jakiej jeszcze nie było - mówił emerytowany generał. Jego zdaniem, Rosjanie są już na granicy wykorzystywania swoich sił i nie są w stanie zająć ważniejszych ukraińskich miast. - Mogą zająć jedno czy drugie miasteczko, zresztą wszystkie z nich są ogromnie zniszczone przez toczące się działania wojenne. Nie przechylą już na swoją stronę szali zwycięstwa - ocenił. 

Generał David Petraeus podkreślił również, że Ukrainie pomoc będzie potrzeba również po wojnie. Jego zdaniem kluczową sprawą jest, by Kijów przystąpił do Unii Europejskiej oraz do NATO.

Marek Budzisz: Stary świat już nie wróci, ta wojna zmieniła wszystko ["Rok wojny"]
Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?