Siedziba ONZ

i

Autor: Shutterstock

Absurdalna rezolucja Rosji ws. Ukrainy. Jest decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ

2022-03-24 8:19

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w środę projekt rosyjskiej rezolucji w sprawie "pomocy" i "ochrony" ludności cywilnej na Ukrainie ­ - podało brytyjskie przedstawicielstwo przy ONZ. Agencja Reuters podkreśla, że Moskwa w swojej rezolucji nie wspomniała o tym, że to ona jest sprawcą wojny na Ukrainie.

Poza Rosją jedynie Chiny wyraziły poparcie dla rezolucji. Pozostałych 13 członków organu ONZ wstrzymało się od głosu.

- Gdyby Rosję obchodziła sytuacja humanitarna, przestałaby bombardować dzieci i zaprzestała swoich taktyk oblężniczych. Ale tak się nie stało - powiedziała po głosowaniu brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward.

Rezolucje Rady Bezpieczeństwa zostają uchwalone, jeśli co najmniej dziewięć z dziesięciu państw będących niestałymi członkami organu opowie się za i nie będzie weta ze strony USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Chin. 

ZOBACZ TAKŻE: Miesiąc temu Ukraina tętniła życiem. Teraz spływa krwią ofiar i łzami matek. Tak Putin obraca kraj w zgliszcza [ZDJĘCIA]

Wojna w Ukrainie trwa. Ukraińcy dzielnie walczą o swoją ojczyznę

Mija miesiąc od agresji wojsk Władimira Putina na Ukrainę. Dokładnie 24 lutego nad ranem rosyjskie bomby zaczęły spadać na ukraińskie miasta, zaś wojska agresora wkroczyły na terytorium sąsiada. Putinowi nie udało się osiągnąć strategicznych celów, dlatego jego żołnierze prześcigają się w okrucieństwach dokonywanych w odwecie na Ukraińcach. Mówi się o bestialskich zabójstwach na ludności cywilnej, gwałtach, kradzieżach, niszczeniu dobytku. Wciąż największe ukraińskie miasta są celem rosyjskich bombardowań.

W czwartek, 24 marca w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt NATO z udziałem Joe Bidena, prezydenta USA. Zaraz po nim odbędzie się spotkanie z przywódcami państw bałtyckich. Dzień później, 25 marca, Joe Biden przyleci do Polski. Jakie są najnowsze informacje z frontu walk? Co dzieje się na Ukrainie? Zobacz najnowsze informacje.

Express Biedrzyckiej - Grzegorz Schetyna: Im silniejsze NATO, tym mniejsza ochota Putina na konflikt
Sonda
Czy Rosja użyje broni chemicznej na Ukrainie?
Nasi Partnerzy polecają