500 złotych na dziecko. WZORY WNIOSKÓW. Lista dokumentów. Pobierz

2016-02-02 16:24

Już w przyszłym tygodniu posłowie zajmą się ustawą „Rodzina 500+”. Wprawdzie opozycja sejmowa ma z każdą chwilą coraz więcej pytań i pomysłów, ale jest nadzieja, że w kwietniu będzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia na dzieci. Już teraz na SE.pl można pobrać wzory wnioksów, które trzeba wypełnić aby otrzymać 500 złotych na dziecko od rządu.

W sprawie „500+” wszystko przebiega zgodnie z planem. Ustawa zostanie najprawdopodobniej przegłosowana i podpisana przez prezydenta do końca lutego. Pozostanie miesiąc na tzw. vacatio legis i przygotowanie się urzędników w gminach. Od kwietnia, zgodnie z obietnicą pani premier, zainteresowani rodzice będą mogli składać w urzędach wnioski. Wiemy już jak będą wyglądać dokumenty. Wniosek o przyznanie świadczenia nie jest generalnie skomplikowanym drukiem.

POBIERZ: Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego

Pierwsza jego część jest nawet banalnie prosta – w odpowiednie rubryczki trzeba wpisać dane osobowe wnioskodawcy i jego dzieci. Druga część to oświadczenie i trzeba je dokładnie przeczytać oraz wypełnić zgodnie z prawdą. Urząd pyta nas m.in. o to czy dzieci nie są aby umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej, zakładzie leczniczo-opiekuńczym, szkole wojskowej, które zapewniają całodobowe utrzymanie. W takim przypadku „500 zł” nie przysługuje. Pieniądze nie należą się także emigrantom. - Jeżeli ktoś pracuje w Wielkiej Brytanii i korzysta z tamtych świadczeń rodzinnych, to nie korzysta wtedy ze świadczenia wychowawczego – tłumaczy minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska (61 l.). W Europie zasiłki rodzinne są wypłacane także m.in. w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Włoszech, Cyprze, Norwegii, Islandii. Prawo unijne i także nowa ustawa PiS pobierania świadczeń w różnych krajach! „500 zł” nie jest więc - jak mówiła wcześniej pani premier - dla emigrantów.

POBIERZ: Oświadczenie członka rodziny o dochodach

Do wniosku o świadczenie potrzebne będą inne dokumenty: zaświadczenia, oświadczenia, orzeczenia sądów o dochodach członków rodziny i sytuacji prawnej. Będą je musieli wypełniać rodziny z jednym dzieckiem lub samotni rodzice wychowujący jedynaka, rolnicy. Oświadczenie o dochodach członka rodziny będzie trzeba dołączyć w specjalnym formularzu, który przygotuje minister rodziny. Przed obliczeniem dochodu należy bardzo uważnie przeczytać załączone pouczenie. Jest ono bardzo drobiazgowe – urząd pyta w nim o otrzymywane zasiłki, renty, alimenty, stypendia, nieopodatkowane diety, zarobek z tytułu wynajmu pokoi, wszelką pomoc materialną.

POBIERZ: Oświadczenie członka rodziny o wielkości gospodarstwa rolnego

Równie szczegółowy jest także wzór oświadczenia o dochodach dla osób, które płacą zryczałtowany podatek. O ile wypełnienie wniosku nie powinno sprawić nikomu trudności, to w przypadku oświadczeń o dochodach na pewno będzie potrzebna pomoc urzędnika lub eksperta. W ministerstwie rodziny mają tego świadomość i jest pomysł jak temu zaradzić. - Do końca lutego będziemy do wszystkich samorządów wysyłać podręcznik, który będzie tłumaczył w bardzo prosty sposób, jak tę ustawę wdrażać w życie - zapowiedział wiceminister Bartosz Marczuk (44 l.)

POBIERZ: Oświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowany podatku dochodowym

Lista potrzebnych dokumentów:

Oświadczenia o dochodach członków rodziny (PIT-y urząd otrzyma od urzędu skarbowego).

Orzeczenia, wyroki sądowe o ustaleniu opiekuna prawnego, o alimentach, odpis urodzenia dziecka, gdy ojciec jest nieznany.

Dowody na płacenie alimentów komuś spoza rodziny

Pismo z policji, jeśli małżonek zaginął Zaświadczenia z gminy o wielkości gospodarstwa rolnego

Umowy dzierżawy

Orzeczenia o niepełnosprawności dziecka urząd otrzyma od starosty.

Uwaga: potrzebne będą kopie dokumentów uwierzytelnione przez notariusza lub urząd, który wydał dokument.