Jarosław Kaczyński

i

Autor: PAP

TYLKO U NAS

800 plus będzie waloryzowane? Ujawniamy szczegóły rządowych planów

Flagowy program PiS, czyli 500 plus doczekał się zmiany. Od 2024 roku 500 plus będzie świadczeniem 800 plus. Z naszych informacji wynika, że planowana jest także coroczna waloryzacja tych środków. Ujawniamy szczegóły rządowych planów.

Szykuje się wielka zmiana: 800 plus zamiast 500 plus. Kulisy sprawy

W ostatnich dniach to był najpilniej strzeżony sekret PiS. Prezes Jarosław Kaczyński  (74 l.) informując na partyjnej konwencji o 800 plus zaskoczył nawet działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Żeby uniknąć nieporozumień, dyskretnie o planach poinformowano prezydenta Andrzeja Dudę (51 l.). Od wielu tygodni w rządzie, głównie w ministerstwie finansów i w resorcie rodziny, analizowano możliwości poszerzenia wprowadzonego w 2016 roku programu. Wstępnie zapadła decyzja o podwyżce, ale miała być ogłoszona w okolicach oficjalnego początku kampanii wyborczej, czyli przed wakacjami. Skąd więc to nagłe przyspieszenie? Rząd chciał przeciąć wizerunkowe problemy związane z rosyjską rakietą w lesie pod Bydgoszczą. Jak słyszymy od jednego z polityków PiS, do podniesienia świadczenia namawiała mocno Beata Szydło (60 l.). - Była premier myśli o powrocie na szczyty władzy, potrzebuje sukcesu, a sukces 500 plus, odbierany jest jako jej zasługa. Ten program już zawsze Polacy będą kojarzyli z Beatą Szydło – mówi anonimowo poseł.

800 plus waloryzowane? Wiemy, jaka jest prawda

Co ciekawe, z naszych informacji wynika, że świadczenie ma być teraz waloryzowane każdego roku, jak emerytury, czy renty. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki (54 l.) zapowiedział, że już we wtorek 16 maja, rozpoczną się prace nad podniesieniem o 300 złotych świadczenia 500 plus. - Na wtorkowym posiedzeniu rządu będziemy dyskutowali o harmonogramie, natomiast jeszcze w tym tygodniu zwołam kolejną Radę Ministrów po to, aby przyjąć harmonogram realizacji wszystkich tych projektów, które zostały przedstawione przez pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego – mówił szef rządu. Przypomnijmy te projekty, to bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia; zapowiedział też jak najszybsze zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych.

J.BRUDZIŃSKI: MAM ABSOLUTNE ZAUFANIE DO MINISTRA BŁASZCZAKA
Sonda
Jak oceniasz podwyżkę 500 plus do 800 zł?
Nasi Partnerzy polecają