Emeryci

i

Autor: Shutterstock

14. emerytura czy druga waloryzacja? Tak zdecydowali Polacy! Sondaż "Super Expressu"

2022-05-05 5:20

Nie chcemy, aby ZUS wypłacał seniorom czternastą emeryturę! Wolimy pomóc najstarszym Polakom, wprowadzając drugą w tym roku waloryzację rent i emerytur. Tak wynika z sondażu wykonanego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”.

Czternastka albo waloryzacja

Rząd przygotowuje przepisy, które pozwolą w listopadzie wypłacić emerytom tzw. czternastą emeryturę, czyli jednorazowe świadczenie w wysokości minimalnej emerytury (1217,98 zł). Nie wszyscy dostaną całą kwotę, bo mniejszy dodatek otrzymają osoby z emeryturą powyżej 3 tys. zł. Najbardziej zamożni emeryci nie dostaną ani grosza. Lewica złożyła tymczasem w Sejmie projekt ustawy, która inaczej pomoże seniorom w okresie rekordowej drożyzny: umożliwi drugą w tym roku (po marcowej) waloryzację świadczeń. Projekt zakłada wzrost rent i emerytur aż o 12 proc. - To dlatego, że inflacja jest ponad 11 procent. To jest o wszystkich produktach łącznie. A jeżeli popatrzymy sobie na energię, to jest 23 procent, jeżeli popatrzymy na produkty żywnościowe, to od 20 do 30 procent, więc to są przede wszystkim te rzeczy, które kupują i za które płacą emeryci i renciści, więc jeżeli mówimy o 7 procentach, które zaproponował PiS w marcu, to za kilka miesięcy ludzie potracą setki złotych, więc my mówimy, idziemy trochę dalej i potrzeba tego na poziomie inflacyjnym. Zakładamy, że inflacja pójdzie do góry w Polsce, że to nie będzie 11 procent a za miesiąc 12 czy 13 . Więc żeby tego znowu nie dublować, to jedna prosta ustawa, żeby od września zaproponować właśnie taki dodatek do portfela emerytów, którzy powinni godnie żyć - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski w Radiu Plus.

Express Biedrzyckiej - Adam Kobieracki: To Rosja szczekała, nie NATO

Polacy chcą drugiej podwyżki emerytur 

Instytut Badań Pollster spytał respondentów, co seniorzy powinni otrzymać: czternastkę czy drugą waloryzację. Okazuje się, że większość badanych wybrała ten drugi wariant.

Ministerstwo Zdrowia publikuje listę deficytowych medykamentów. Zabraknie leków dla emerytów?

sondaż emeryci z 14 emeryturą i waloryzacją

i

Autor: GRAFIKA SE Waldemar Kaczmarczyk

Ekspertów, którzy od dawna przekonują do drugiej waloryzacji, ten wynik sondażu nie dziwi. – Polacy potrafią liczyć i wiedzą, co jest bardziej korzystne. Widać też, że do opinii publicznej trafiły argumenty ekonomistów. Czternastka jest poza tym rozwiązaniem sprzecznym z zasadą ubezpieczeń społecznych, a jej wypłacenie dodatkowo zwiększy inflację – komentuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Sondaż wykonano w dniach 27–28 kwietnia 2022 r. na próbie 1046 dorosłych Polaków.

Sonda
Czy dla emerytów lepsza będzie druga waloryzacja świadczeń, czy 14. emerytura?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany