Zmieniają nazwę ronda Gierka w Sosnowcu WBREW mieszkańcom

2017-12-14 12:14

Trwa historyczna dekomunizacja polskich ulic. Nowe prawo, które zakazuje „propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego”, dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw 943 ulic, które - jako podlegające ustawie - wskazał Instytut Pamięci Narodowej. Termin zmian upłynął 2 grudnia. Od tego czasu w miastach, w których lokalne władze nie dostosowały się do zaleceń interweniują wojewodowie. Po głośnej zamianie Alei Armii Ludowej na Aleję Lecha Kaczyńskiego w Warszawie teraz głośny zaczyna być spór o rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu.

Śląski wojewoda, Jarosław Wieczorek od 13 grudnia rozpoczął działać na rzecz zmian patronów ulic, rond i skwerów. Jednym z jego pierwszych celów stało się rondo Edwarda Gierka, byłego I sekretarza KC PZPR, mieszczące się w Sosnowcu (skąd pochodził zmarły). Od teraz ma się ono nazywać Zagłębia Dąbrowskiego. Jak tłumaczył powody tej zmiany wojewoda: - Nie miałem żadnych wątpliwości. To był (Gierek- red.) komunistyczny aparatczyk. Tymczasem miejscowi radni SLD już zapowiedzieli, że podejmą uchwałę przywracającą poprzednią nazwę ronda.

Decyzja wojewody może jednak zaskakiwać, zważywszy na fakt, że radni nie zmienili nazwy ronda kierując się konsultacjami społecznymi, jakie zarządził prezydent miasta, Arkadiusz Chęciński. Wyszło w nich, że ponad 96% uczestników była za pozostawieniem Edwarda Gierka jako patrona ronda. W konsultacjach wzięło udział ponad 12 tys. sosnowiczan. Mając na uwadze te wyniki, jak również przywołując słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w 2010 roku w Sosnowcu (gdy to prezes PiS nazwał Gierka „komunistą, ale jednak patriotą”) radni nie ingerowali w nazwę ronda. Jak mówił dla portalu "Twoje Zagłębie" radny Tomasz Niedziela: - Nie mam wątpliwości, iż decyzja wojewody była głęboko przemyślana i miała na celu utrudnić obronę dotychczasowej nazwy. Bo jak walczyć z Zagłębiem Dąbrowskim w Sosnowcu. Jednak to nie wojewoda powinien mówić nam, co dla nas jest dobre. W konsultacjach ponad 12 tysięcy mieszkańców Sosnowca jasno opowiedziało się za Gierkiem.

 


Warto przypomnieć, że we wrześniu, podczas debaty „Edward Gierek – dokonania i rola w rozwoju Sosnowca”,  jego syn, prof. Adam Gierek, stwierdził, że nie warto za wszelką cenę walczyć o pozostawienie nazwy ronda. Jak wówczas przekonywał: – Jeżeli wojewoda chce zmienić nazwę ronda, to niech to zrobi. Nie jestem za tym, żeby do końca bronić tej nazwy. Znając mojego ojca wiem, że byłby pierwszym, który tak samo by powiedział. Jemu nie zależałoby na takiego typu upamiętnianiu. Edward Gierek będzie w historii i przez nią będzie oceniany. Niestety obecni decydenci bawią się w tzw. politykę historyczną. Ludzie jednak pamiętają dorobek Edwarda Gierka i żadna zmiana tego nie zmieni.

Zobacz także: Tak wyglądał grób Edwarda Gierka po "Wszystkich Świętych" - zaskoczeni? [ZDJĘCIA]