aborcja

i

Autor: Shutterstock

Zmiany w prawie aborcyjnym? Posłowie powiedzieli NIE dla liberalizacji [RELACJA]

2018-01-11 0:03

Środowe popołudnie zapowiada się bardzo gorąco w polskim parlamencie. Tego dnia odbędą się tam pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących zmian w prawie aborcyjnym. Obowiązujący od 1993 roku kompromis aborcyjny chcą zaostrzyć przeciwnicy aborcji eugenicznych, zaś komitet "Ratujmy kobiety" chce większej liberalizacji w kwestiach aborcyjnych. Czy ponownie w Sejmie dojdzie do awantur i jakie decyzje podejmą posłowie- zapraszamy do naszej relacji na se.pl.

Na popołudnie zaplanowane jest pierwsze czytania obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Jest to projekt, który powstał z inicjatywy komietetu "Ratujmy kobiety". Założenia projektu w Sejmie przedstawi Barbara Nowacka. Projekt ten zakłada m.in. możliwość przeprowadzenia aborcji nawet do 12. tygodnia ciąży bez podania przyczyny i jest mocno krytykowany przez środowiska obrońców życia. Jego prezentacja ma się rozpocząć o 16:15. Drugi z przedstawianych dziś w Sejmie projektów, to obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jego głównym założeniem jest uchylenie dopuszczalności aborcji eugenicznej, czyli aborcji dokonywanej ze względu na wady genetyczne płodu (przypominamy, że obecnie obowiązujący kompromis aborcyjny zakłada możliwość dokonania aborcji w trzech przypadkach: gdy narażone jest życie lub zdrowie matki, gdy wykryto nieuleczalną wadę genetyczną płodu oraz gdy do ciąży doszło w wyniki zabronionego czynu, np. gwałtu). Zapraszamy na naszą relację z sejmowych ław.

ABY AKTUALIZOWAĆ ODŚWIEŻ STRONĘ LUB WCIŚNIJ F5

23:02 Projekt "Zatrzymaj aborcję" w głosowaniu został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji:

Dziękujemy, że byliście dziś z nami. Dobrej nocy!

22:51 Znamy już los projektu "Ratujmy kobiety". Projekt przepadł w pierwszym czytaniu. Co ciekawe:

22:05 Posłowie powoli zbierają się w sali plenarnej. Tym razem na frekwencję nie można narzekać:

 

20:21 W trakcie swojego wystąpienia Kaja Godek wypunktowała m.in. wystąpienie posła PO, Michała Stasińskiego, który przywoływał przypadek kobiety z Salwadoru, która siedzi w więzieniu za popełnienie aborcji:

Koniec dyskusji nad projektem przeciwko aborcji eugenicznej. Obecnie toczą się prace w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Decyzja o dalszych losach obu projektów przewidziana jest dopiero na końcowy blok głosowań.

19:49 Przedstawicielka wnioskodawców w trakcie swojego wystąpienia mówiła m.in.:

19:24 Posłanka PiS odniosła się na swoim TT do wystąpienia Stefana Niesiołowskiego, który mocno krytykował ten projekt:

19:08 W toku dyskusji o drugim projekcie błyskawicznie w sieci zaczął się pojawiać jeden z najbardziej znanych cytatów dotyczących aborcji:

18:49 Na TT przypomina się, że warszawska posłanka Nowoczesnej umiejętnie łączy pracę posłanki z macierzyństwem:

18:31 Zakończyły się prace nad pierwszym projektem. Do głosowania dojdzie w trakcie głosowań. Póki co pora na drugi projekt, który przewiduje zaostrzenie prawa aborcyjnego. Stanowisko wnioskodawcy przedstawia Kaja Godek.

18:19 Ponownie przemawia Barbara Nowacka. W międzyczasie na TT była premier napisała:

17:54 W mocnych słowach zdanie w ewentualnych zmian w prawie aborcyjnym wyraził również Adrian Zandberg:

17:37 Trwają 1-minutowe oświadczenia/pytania/wzajemne oskarżenia/polemiki. Wciąż jednak atmosfera jest względnie kulturalna:

17:26 Pora na pytania (zgłoszono ich ponad 30). Tymczasem pod Sejmem:

17:19 Jarosław Porwich z koła Wolni i Solidarni. Mocno krytykuje on projekt "Ratujmy kobiety" i wnioskuje o odrzucenie w pierwszym czytaniu tej inicjatywy. Jacek Protasiewicz z koła Unii Europejskich Demokratów uważa, że w tej sprawie potrzebne jest referendum, m.in. dlatego, że większość w Sejmie stanowią mężczyźni. Dodał, że jego koło zagłosuje za skierowaniem projektu do dalszych prac. Niezależny poseł Robert Winnicki w bardzo mocnych słowach krytykuje projekt, oskarżając twórców projektów o "kłamanie w dzień, kłamanie w nocy i nienawiść do życia". Zawnioskował on o odrzucenie projektu w I czytaniu. Podobnie postąpił inny poseł niezależny, Jan Klawiter.

17:08 Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus popierają projekt i apelują jego odesłanie do dalszych prac w komisji. W PSL każdy z posłów sam zdecyduje o tym, co robić dalej z projektami. Poinformowała o tym Genowefa Tokarska:

16:57 PO reprezentuje Monika Wielichowska. Jej partia apeluje za wysłaniem projektu do dalszych prac w komisji. Elżbieta Zielińska z Kukiz'15 zapowiada, że w jej klubie nie będzie dyscypliny partyjnej w tej kwestii. Przywołuje przy tym dane udostępnione przez Jerzego Kwaśniewskiego, obalające stwierdzenie, jakoby złagodzić prawo aborcyjne chciały "miliony Polek". Jej partyjny kolega, Tomasz Rzymkowski apeluje o odrzucenie projektu w I czytaniu.

16:46 Pora na 5-minutowe wystąpienia przedstawicieli partii. Rozpoczęła Anna Milczanowska z PiS. Jak łatwo się domyślić, jej klub parlamentarny jest całkowicie przeciwny temu projektowi.

Krzysztof Bosak ironicznie skomentował liczbę posłów obecnych na sali:

16:41 W trakcie wystąpienia Barbary Nowackiej  frekwencja na sali nie zachwycała:

Jak mówiła m.in. Nowacka: - Projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie rozwiązuje po latach hipokryzji i zakłamania, praw człowieka wobec kobiet palący problem dopuszczalności przerywania ciąży. Będzie to możliwe jeżeli kobieta nie chce kontynuować ciąży do 12. tygodnia jej trwania.

16:32 Tymczasem prezes "Ordo Iuris" walczący o zaostrzenie prawa aborcyjnego na swoim TT przywołał ciekawe dane:

16:10 Na stronie Konferencji Episkopatu Polski znalazł się dzisiaj komunikat skierowany również do parlamentarzystów: - Apelujemy do wszystkich parlamentarzystów, aby uszanowali prawo do życia każdego człowieka i przyjęli obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przypominamy, że prawo do życia nie jest kwestią tylko religijną czy światopoglądową, ale wynika z prawa naturalnego i powszechnie uznanej godności człowieka. Tak jak niejednokrotnie podkreślaliśmy, zamiast aborcji zawsze można oddać dziecko do adopcji. Przypominamy również, iż ci, którzy respektują prawa człowieka – a wśród nich pierwszym jest prawo do życia – nie powinni popierać projektów prawnych skierowanych przeciwko życiu.

Ks. Janusz Chyła dodawał:

15:45 Za pół godziny swoje wystąpienie rozpocznie Barbara Nowacka:

Zobacz także: Polskie podziemie aborcyjne zarabia co najmniej 400 mln złotych rocznie

Nasi Partnerzy polecają