WALCZY O SWÓJ KRAJ

Pierwsza dama Ołena Zełenska załatwia broń dla Ukrainy

2022-11-30 14:47

Podczas, gdy u nas trwają przepychanki o to, komu Niemcy powinni przekazać systemy Patriot: Polsce czy Ukrainie, pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska udała się do Londynu i skutecznie apeluje o pomoc dla swojego kraju.

Pierwsza dama Ukrainy podczas swojego wystąpienia w brytyjskim parlamencie wezwała do „zjednoczenia światowej społeczności” i pomocy w zakończeniu wojny. Podkreślała, że Ukraina potrzebuje nie tylko zwycięstwa, ale i sprawiedliwości. - Wasza wyspa przetrwała naloty, które były identyczne z tymi, które Rosja przeprowadza, by rzucić nas na kolana. Codziennie słyszymy syreny identyczne z tymi, które słyszały pokolenia Brytyjczyków. Wy się nie poddaliście i my się nie poddamy – mówiła. W tym samym czasie brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło przekazanie Ukrainie nowej wersji naprowadzanych laserowo pocisków Brimstone2, które mają dwukrotnie większy zasięg niż te, które przekazano do tej pory. A brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił, że w 2023 r. Londyn „utrzyma lub zwiększy pomoc wojskową dla Kijowa”. - Będziemy stać u boku Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne – zapewnił.

Jak pomoc z Wielkiej Brytanii płynie na Ukrainę? Potężne środki 

Wielka Brytania zajmuje drugie, po USA, miejsce pod względem wartości pomocy dla Ukrainy. Kiel Institute w raporcie Ukraine Support Tracker szacuje ją na 6,65 mld.euro (w przeważającej części jest to pomoc wojskowa). Niemcy na pomoc Ukrainie przeznaczyły dwukrotnie mniej (3,3 mld.euro). Polska plasuje się na wysokim piątym miejscu (i na drugim w Unii). Nasza pomoc szacowana jest na 2,9 mld.euro. 

[RAPORT WALCZAKA] Łukasz Adamski ocenia, jak powinna się zachować Ukraina po wybuchach w Przewodowie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany