W środę, 23 lipca, Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych Sejmu rozpatrzyła wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Wniosek ten jest konsekwencją nieobecności Ziobry na wcześniejszych wezwaniach komisji.
Stan zdrowia i deklaracja obecności Ziobry
Zbigniew Ziobro, który zmaga się z chorobą nowotworową i jest w trakcie leczenia, poinformował o swojej decyzji o stawieniu się przed komisją.
- Będę dzisiaj na tej komisji wbrew planom medycznym zaplanowanym miesiąc temu przez prowadzącego mnie lekarza chirurga w Brukseli. Jestem do dyspozycji - powiedział.
Dodał również, że przesunął zaplanowany na czwartek zabieg poszerzania przełyku, aby móc uczestniczyć w posiedzeniu Sejmu.
- Jutro (przyp. 24 lipca) miałem zaplanowany zabieg operacyjny w związku z powikłaniami operacji, którą przeszedłem : usunięcie nowotworu złośliwego, ale [...] przeniosłem ten zabieg na początek sierpnia więc prawdopodobnie nie będę mógł wziąć udziału w Zgromadzeniu Narodowym - mówił dziennikarzom tuż przed rozpoczęciem się posiedzenia komisji regulaminowej.
Jak podkreślił, uznał, że jego obecność na komisji jest ważniejsza niż jego obecność na zaprzysiężeniu prezydenta. Zbigniew Ziobro uznał, ze pojawi się przed każdą komisją, jeśli ta będzie działać legalnie.
Stanowisko Ziobry w sprawie komisji ds. Pegasusa
Ziobro zapowiedział, że w przypadku wyrażenia zgody na doprowadzenie go na przesłuchanie przed komisję ds. Pegasusa, nie stawi się dobrowolnie, ale pozostanie w kraju.
Podobnie jak inni politycy Prawa i Sprawiedliwości, Ziobro kwestionuje legalność działania sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września ubiegłego roku, który uznał uchwałę Sejmu o powołaniu tej komisji za niekonstytucyjną.
Decyzja komisji regulaminowej
Sejmowa komisja regulaminowa poparła wniosek o zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą ds. Pegasusa. 10 posłów było za, a 6 przeciw. Komisja przedłoży Sejmowi propozycję przyjęcia tego wniosku, który został przekazany marszałkowi Sejmu przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.
W naszej galerii zobaczysz, jak zmieniał się Zbigniew Ziobro:
