Jacek Jabłoński

i

Autor: Jacek Jabłoński - prywatne archiwum Kim jest Jacek Jabłoński, „jedynka” Lewicy w Tarnowie?

Wybory 2023

Zanim trafił do polityki pracował we Francji i w Rumunii. Kim jest Jacek Jabłoński, „jedynka” Lewicy w Tarnowie?

2023-09-15 12:25

Wyborach parlamentarnych 2023 w Tarnowie zapowiadają się niezwykle ciekawie. Nie łatwe zadanie czeka Jacka Jabłońskiego, „jedynkę” Lewicy, którzy zmierzy się w mieście pod Górą Świętego Marcina m.in. z posłanką Anną Pieczarką z Prawa i Sprawiedliwości, z prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, który startuje z pierwszej pozycji z listy Trzeciej Drogi, czy prezydentem Tarnowa Romanem Ciepielą, „dwójką” Koalicji Obywatelskiej. Kim jest kandydat Lewicy, który wystartuje z pierwszej pozycji z okręgu nr 15 w wyborach 2023? Sprawdźcie, jakie jest jego doświadczenie.

Wybory 2023. Kim jest Jacek Jabłoński, „jedynka” Lewicy w Tarnowie?

Jacek Jabłoński, który w wyborach parlamentarnych 2023 kandyduje z pierwszej pozycji listy Lewicy z okręgu tarnowskiego, jest współprzewodniczącym Nowej Lewicy w Tarnowie, członkiem Rady Krajowej partii, a także przedsiębiorcą i menedżerem. Od wielu lat pracuje w międzynarodowych korporacjach. Prowadzi też działalność gospodarczą w branży HR. Przez część swojego życia pracował za granicą – we Francji, Rumunii i Czechach. Włada biegle czterema językami obcymi.

– Większość mojego życia wiąże się z doświadczeniami międzynarodowymi. Od małego interesowały mnie języki, to zamiłowanie wpoili mi rodzice. Mój tata jeszcze w czasach komuny władał biegle trzema językami zachodnimi, co wówczas było bardzo rzadkie. W czasach, kiedy zmieniał się ustrój, uparłem się, że będę studiował za granicą. Udało mi się znaleźć firmę, która w zamian za pracę dla nich na wówczas nowym, polskim rynku zgodziła się opłacić mi studia we Francji. Tam spędziłem cztery lata, ucząc się i pracując. W czasie mojej kariery zawodowej pracowałem jako menedżer po kilka lat w Rumunii i w Czechach, zawsze w międzynarodowych firmach. W każdym z tych krajów nauczyłem się miejscowego języka, biegle mówię w czterech językach obcych. Dziś tą drogą kroczę dalej, wróciłem częściowo do Rumunii, gdzie kontynuuję karierę zawodową. Nie jest łatwo w takiej sytuacji zajmować się jeszcze polską polityką, ale jakoś się to udaje – mówi Jacek Jabłoński.

Wybory 2023. Jakie jest doświadczenie Jacka Jabłońskiego?

Jacek Jabłoński, „jedynka” Lewicy w Tarnowie, jest aktywnym działaczem społecznym. Był inicjatorem uchwały finansowania przez miasto Tarnów zabiegów in vitro, przyjętej przez Radę Miejską w 2022 roku. Była to pierwsza w mieście uchwała przyjęta z inicjatywy mieszkańców. Był również współorganizatorem i główną twarzą tarnowskich protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Jacek Jabłoński był również jednym z sygnatariuszy pisma domagającego się od Rady Miejskiej w Tarnowie pozbawienia apb Wiktora Skworca tytułu honorowego obywatela miasta. W konsekwencji abp Skworc zrzekł się tytułu.

Jacek Jabłoński w działalności politycznej, jak sam przyznaje, korzysta z doświadczenia, które udało mu się zdobyć podczas pracy poza Polską.

– Uważam, że doświadczenia życia i pracy w innych krajach są bardzo wzbogacające dla każdej dziedziny życia, również polityki. Każdy kraj to inna kultura, w każdym trochę inaczej rozkładają się priorytety w hierarchii wartości. To wszystko uczy tolerancji oraz ułatwia zrozumienie odmiennych punktów widzenia. Jestem przekonany, że te doświadczenia miały na mnie duży wpływ. Nie czuję nienawiści do ludzi o innych poglądach. W czasach kiedy organizowałem protesty w obronie praw kobiet nie miałem żadnych oporów dyskutować publicznie między innymi z księdzem profesorem Królikowskim. Myślę, że prowadziliśmy konstruktywną rozmowę, z szacunkiem dla odmiennych poglądów. Pobyt za granicą nauczył mnie również braku tolerancji – dla ksenofobii, homofobii, dla polityków, którzy cynicznie wykorzystują historyczne uprzedzenia w celu szczucia na innych. Jesteśmy w trakcie kampanii wyborczej, wobec takich ludzi grzeczny na pewno nie będę – zapowiada Jacek Jabłoński.

Wybory parlamentarne 2023 odbędą się 15 października 2023 roku. Okręg wyborczy nr 15 obejmuje obszar miasta na prawach powiatu Tarnowa oraz powiatów bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, proszowickiego, tarnowskiego i wielickiego. W okręgu tarnowskim jest do rozdysponowania 9 mandatów.

Quiz. Ci aktorzy, piosenkarze i sportowcy byli posłami. Pamiętasz, kto zasiadał w Sejmie?

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Czy Piotr "Liroy" Marzec był posłem?
W. CZARZASTY: BRAK WSPARCIA DLA POLSKI W SPRAWIE UCHODŹCÓW TO GŁUPOTA UE. PLATFORMA PRZYGOTOWUJE SIĘ DO RZĄDZENIA Z LEWICĄ.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany