Wybory głosowanie

i

Autor: Canva Pro

Najnowszy sondaż

Wynik referendum będzie nieważny?! Najnowsze dane podniosą Kaczyńskiemu ciśnienie

2023-09-04 13:26

Referendum odbędzie się jednocześnie z wyborami parlamentarnymi 15 października. Warto jednak przypomnieć, że można wziąć udział w wyborach, ale nie w referendum i na odwrót. Jak się okazuje, obecnie jednak więcej osób nie chce głosować w tym pierwszym. Złe nowiny dla PiS?

Referendum już od jakiegoś czasu jest promowane przez polityków PiS, którzy zachęcają do odpowiedzenia cztery razy nie. Najważniejsi politycy partii, w tym prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, ujawniali kolejne pytania w specjalnych spotach. Może się okazać, że to za mało, by zachęcić Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu.

Według najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że chęć wzięcia udziału w referendum deklaruje 43,1 proc. badanych. Większość, bo 50,4 proc. respondentów, nie chce brać w nim udziału. 6,5 proc. pozostaje niezdecydowane.

Warto przypomnieć, że aby wyniki referendum były ważne, musi w nim wziąć udział 50 proc. wyborców. Z danych z sondażu wynika, że jak na razie więcej jest przeciwników tego pomysłu. To na pewno nie spodoba się Jarosławowi Kaczyńskiemu, który osobiście zaangażował się w promocję referendum. Warto jednak pamiętać, że do 15 października wiele może się jeszcze zmienić.

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?
M. KOBOSKO: OPOZYCJA POTRZEBUJE PAKTU O NIEAGRESJI