Jarosłąw Kaczyński, prof. Julian Auleytner

i

Autor: Radosław Nawrocki/SUPER EXPRESS, Krzysztof Żuczkowski/FORUM

Ekspert bije na alarm

Wymyślił program 500 plus dla PiS-u, teraz ocenia propozycję Kaczyńskiego z 800 plus. Wytyka jeden błąd

2023-05-14 18:07

Za nami dwudniowa konwencja programowa PiS-u, podczas której prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział wiele zmian. Jedną z nich ma być podniesie świadczenia 500 plus na 800 zł. Pomysłodawca flagowego programu ugrupowania wytknął jeden błąd tego planu.

Jarosław Kaczyński w swojej mowie kończącej konwencję mówił o zmianach, jakie mają dotyczyć programu 500 plus. Z jego słów wynika, że od przyszłego roku kwota świadczenia miałaby wynosić nie jak do tej pory 500 zł, a 800 zł.

- Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus – mówił prezes PiS. Podkreślił jednocześnie, że zasady przyznawania świadczenia pozostaną takie same jak dotychczas.

Na temat tej propozycji wypowiedział się pomysłodawca programu 500 plus i były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej prof. Julian Auleytner. Jak się okazuje, ekspert ma pewne zastrzeżenia do nowego planu. Wprost wytknął błąd. - W styczniu, ze względu na inflację, to powinno już być 900 zł, a nie 800 – stwierdził.

Ponadto prof. Julian Auleytner uważa, że świadczenie powinno trafiać przede wszystkim do pracujących rodziców. Jak twierdzi, konieczna jest także reforma systemu pomocy społecznej. - Pytanie, co dalej, jakie pomysły na politykę prorodzinną ma partia rządząca – podsumował.

Nie tylko pomysłodawca 500 plus jest sceptyczny. Także ekonomista Sławomir Dudek podchodzi do pomysłu 800 plus z dużą rezerwą. – 800 plus to rocznie 65 mld zł. To o 25 mld zł więcej. Ministerstwo Finansów dopiero co przygotowało wieloletni plan finansów państwa na 2024 i lata kolejne. Tam tego wydatku nie ma. A dług i tak rośnie.  Komisja  Europejska już dała nam żółtą  kartkę i ostrzega, że dług  może wzrosnąć pod koniec dekady do 80%. Ryzyko budżetowe  wzrosło  tylko w Polsce i na Węgrzech – zauważył na Twitterze.

- Ponadto  inflacja  dwucyfrowa  zostanie  z  nami  na  dłużej.  800 plus  podbije  inflację.  Zapłacimy  podatkiem  inflacyjnym.  Tak mówił sam p. Kaczyński  kilka  miesięcy  temu – dodaje Sławomir Dudek.

Sonda
Jak oceniasz podwyżkę 500 plus do 800 zł?
Express Biedrzyckiej - Piotr ZGORZELSKI