Wybory odbędą się, według założeń ustawy, w formie mieszanej: część wyborców pójdzie do lokali wyborczych i wrzuci głos do urny, część zagłosuje korespondencyjnie. Mówił o tym poseł PiS, Przemysław Czarnek.
- Projekt przewiduje przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych na wniosek [wyborcy - red.]. Każdy będzie mógł zgłosić komisarzowi gminy, na 12 dni przed dniem wyborów, chęci wzięcia w nich udziału w sposób korespondencyjny. Osoby będące w kwarantannie będą mogły taki wniosek złożyć do 2 dni przed datą wyborów - podkreślił poseł PiS.
- Wyborca będzie mógł dostarczyć kopertę zwrotną do czerwonych skrzynek, które funkcjonują na co dzień. Te zostaną opróżnione w dniu wyborów. Będzie można złożyć też kopertę w urzędzie gminy, do którego jesteśmy przypisani - dodał parlamentarzysta. Zapowiedział, że przywrócona zostanie "pełna rola Państwowej Komisji Wyborczej", której odebrano w kwietniu możliwość organizacji wyborów majowych. PKW określi wzór karty do głosowania i to PKW zarządzi druk kart.
Istotną zmianą jest także to, że będzie można zgłaszać nowych kandydatów! Jedna z przyjętych poprawek PiS ustanawia zapis, że Poczta Polska zapewni odpowiednią liczbę nadawczych skrzynek na terenie każdej gminy. Do wyznaczenia liczby skrzynek ustalono specjalny algorytm.
Zgodnie z inną przyjętą poprawką, na rozstrzygnięcie o ważności wyboru prezydenta Sąd Najwyższy będzie miał trzy tygodnie, a nie jak dotychczas miesiąc od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj