Cisza wyborcza rozpoczęła się w sobotę i będzie trwała do zakończenia głosowania. W całej Polsce policjanci odnotowują incydenty związane z naruszaniem ciszy wyborczej.
AKTUALIZACJA: Wybory 2019. Przewodnicząca komisji wyborczej przyszła pijana do pracy [WIDEO]
W sumie policja zanotowała 7 przestępstw i 131 wykroczeń. W rozmowie z PAP Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji powiedział, że policjanci odnotowali 73 wykroczenia w związku z wyborami i 58 wykroczeń z kodeksu wykroczeń.
CZYTAJ TAKŻE: Wybory 2019. Lokale wyborcze otwarte! W jednym wybuchł POŻAR. Głosowanie przerwane! [RELACJA]
Policjanci interweniują w związku z niszczeniem ogłoszeń komitetów wyborczych, kradzieżami plakatów i prowadzenia agitacji politycznej.
Jak podało Polsat News, w woj. mazowieckim policja zatrzymała mężczyznę i kobietę podejrzanych o zerwanie 25 plakatów wyborczych. Z kolei w Augustowie (woj. podlaskie) grupa pijanych mężczyzn zniszczyła pięć plakatów. "Sprawcy zdarzenia po wykonaniu wstępnych czynności zostali zwolnieni do domów" - poinformował nad nadkom. Tomasz Krupa z podlaskiej policji.
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.
Surowo zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
PKW podkreśla, że wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji.
Z bagna wystawał tylko łeb. Dramatyczna akcja ratunkowa w Puszczy Białowieskiej [WIDEO]